Պաշտպանություն թունավոր օձերից
Երկրագնդում տարեկան մոտ կես միլիոն մարդ է ենթարկվում թունավոր օձերի հարձակման, և նրանցից մոտ 30-40 հազարը մահանում է:
Օձերը երբեք մարդկանց վրա նախահարձակ չեն լինում, ընդհակառակը, խուսափում են մարդկանցից: Խայթում են միայն ինքնապաշտպանության նպատակով, երբ մարդիկ անզգուշորեն տրորում են օձին, կամ պարզապես չափից շատ մոտենում նրանց: Սա առավել արդիական է լինում, երբ մայր օձը պաշտպանում է ձվերը:
Հաճախ, օրվա շոգ ժամերին, օձերը թաքնվում են թփերի, քարերի տակ, ժայռերի արանքում: Արշավականը կամ հողագործ գյուղացին չի նկատում և քայլելիս ոտքը դնում է օձի կողքին: Այս պարագայում խայթոցը օձի բնական արձագանքն է, իսկ մեղավորը՝ մարդը: Հիմնականում օձերը զգուշացնում են իրենց ներկայության մասին՝ հանելով բնորոշ ֆշշոցը: Այդ ձայնը նրանք հանում են թեփուկների միջոցով: Մարմնի իրար կպած գալարները շարժելիս՝ թեփուկների շփումից առաջանում է այդ բնորոշ ձայնը: Կա իժերի մի տեսակ՝ կոչվում են շառաչող օձեր, որոնք պոչի ծայրին ունեն ձևափոխված թեփուկներից կազմված բոժոժներ: Օձը թափահարում է պոչը և բոժոժներով արձակում բնորոշ շառաչող ձայնը, որտեղից էլ ստացել է այդ անվանումը:
Օձի թույնը և դրա ազդեցությունը
Օձերի թույնը դեղնավուն, թափանցիկ հեղուկ է, որը արտադրվում է զույգ թունավոր գեղձերում: Չորացրած վիճակում օձի թույնը պահպանում է իր թունավոր հատկությունը տասնյակ տարիներ:
Օձերի թույները բաժանվում են երեք մեծ խմբի՝
Նեյրոտոքսին
Խոցում է զոհի նյարդային համակարգը: Ուղեղից և ոնղուղեից նյարդային ազդակները դադարում են հասնել սիրտ, թոքեր, մկաններ: Զոհը պարալիզացվում է և չի կարողանում շարժվել: Հիմնականում մահանում է շնչահեղձությունից կամ սրտի կանգից: Նեյրոտքսինով զինված օձերից են՝ կոբրաների մեծամասնությունը՝ թագավորական կոբրայի գլխավորությամբ և ծովային օձերի մեծամասնությունը:
Հեմոտոքսին
Խոցում է արյան մեջ էրիթրոցիտները՝ ոչնչացնելով դրանք: Սրա արդյունքում արյունը մակարդվում է անոթներում, առաջանում է հեմոլիզ, հեմոգլոբինը անջատվում է արյան պլազմայից, ինչի արդյունքում խախտվում է օրգանիզմի սնուցումը՝ հանգեցնելով մահվան: Հեմոտոքսինով զինված օձերից են իժերի մեծամասնությունը՝ այդ թվում Հայաստանում հանդիպող չորսը տեսակի իժերը, որոշ կոբրաներ, Տրոպիկական շառաչող օձը:
Ցիտոտոքսին
Թերևս այս եռյակից ամենասարսափելին է: Ցիտոտոքսինը սպանում է խոցված բջիջները, տուժածի մոտ սկսվում է մեռուկացում և քայքայում: Այլ կերպ ասած սա օգնում է, որպեսզի օձի զոհը սկսի «մարսվել»՝ մինչև նրան կուլ տալը: Ի վերջո զոհը վերածվում է դոնդողանման զանգվածի, ինչը հեշտացնում է օձին կուլ տալ, և արդեն ներսում, մարսել այն: Ցիտոտոքսինով են զինված թագավորական մամբան՝ աշխարհի ամենավտանգավոր օձերից մեկը և որոշ կոբրաներ:
Սակայն պարտադիր չէ, որ օձը զինված լինի միայն մեկ որոշոկի տեսակի թույնով: Շատ հաճախ նույն տեսակը կարող է իր զինանոցում ունենալ մի քանի տեսակի թույներից բաղկացած կոկտեյլ, ինչն առավել մահացու է դարձնում նրան:
Հայաստանի թունավոր օձերը չորսն են, չորսն էլ իժերի ընտանիքից: Դրանք են՝ հայկական իժ, Հայկական լեռնատափաստանային իժ, Դարևսկու իժ և Գյուրզա:
Չնայած չորսն էլ թունավոր են, մարդու համար առավել մեծ վտանգ ներկայացնում է Գյուրզան: Այն զինված է ուժեղ հեմոտոքսինով, որը խոցում է նույնիսկ հասուն մարդուն: Հանդիպում է գրեթե բոլոր մարզերում, բացի Գեղարքունիքի մարզից: Տարածված է նախալեռնային և ցածր լեռնային տարածքներում, տափաստաններում, կիսատափաստաններում, կիսանապատաներում և նոսրանտառներում:
Թույնի տեղային ազդեցությունը
Խայթոցից անմիջապես հետո դեռևս ուժեղ ցավ չի լինում, սակայն 10-15 րոպե հետո առաջանում է ուժեղ և այրող բնույթի ցավ: Խայթած հատվածն այտուցվում է կամ ուռում և սկսում է տարածվել: Վերջույթն իր ծավալով կարող է երկու անգամ մեծանալ:
Առավել վտանգավոր են պարանոցի և գլխի շրջանի խայթոցները, քանի որ այտուցի կամ ուռածության հետևանքով կարող է առաջանալ շնչուղիների անցանելիության խանգարում, և մարդը կարող է խեղդվել: Սրանք թույնի տեղային ազդեցություններն են:
Թույնի ընդհանուր ազդեցությունը
Ինչպես նշեցինք իժերի թույնը ազդում է էրիթրոցիթների վրա՝ ջախջախելով դրանք: Տուժածի մոտ առաջ է գալիս գլխապտույտ, սրտխառնոց, փսխում, ծարավի զգացում, բերանի չորություն, փորլուծություն, ընդհանուր թուլություն, քնկոտություն, արյունահոսություն քթից, երբեմն էլ ժամանակավոր կուրություն: Տուժածն ընկնում է ծանր վիճակի մեջ, որն անվանում են շոկային վիճակ:
Առաջին օգնություն
Ոչ թունավոր օձերի խայթոցների դեպքում վերքը լվացեք և մշակեք յոդով, տեղադրեք վիրակապ: 99.9% դեպքերում ամեն ինչ ընթանում է առանց բարդությունների:
Իսկ եթե խայթել է թունավոր օձը, ապա պետք է․
- Նախ և առաջ հետ քաշվել, քանի որ օձը կարող է կրկին հարձակվել և կրկին խայթել:
- Պահպանել հանգստություն և խուճապի չմատնվել: Սա վերաբերում է և՛ տուժածին, և՛ օգնություն ցուցաբերողին: Հիշե՛ք՝ օձի խայթոցից ոչ ոք անմիջապես չի մահանում: Հայաստանի օձերի դեպքում դուք ունեք մի քանի ժամ, մինչև թույնը կսկսի ազդել: Այնպես որ դուք բավականաչափ ժամանակ ունեք տուժածին և՛ օգնություն ցուցաբերելու, և՛ հիվանդանոց տեղափոխելու համար:
- Եթե շրջակայքում այլ մարդիկ կան, ապա որևէ մեկին ուղարկեք ահազանգելու: Ձեզ մոտ անպայման նշեք խայթվելու ժամը:
- Անհապաղ սկսեք արտածծել թույնը: Իհարկե, դա դժվար գործողություն է, սակայն հիշեք, որ 5 րոպե արտածծելու ընթացքում կարելի է հեռացնել թույնի կեսը:
Ինչպե՞ս կատարել արտածծումը
Արտածծելու համար ծալքի ձևով բռնեք խայթված մասը և այնպես սեղմեք, որ խայթած երկու վերքերից երևան արյան կաթիլներ: Այնուհետև 10-15 րոպեի ընթացքում արտածծեք առավելագույն քանակությամբ արյուն և անընդհատ թքեք: Վերջում բերանը ողողեք ջրով: Հաշվի առեք, որ արյան միջոցով տուժածից ձեզ կարող են փոխանցվել տարբեր վարակներ՝ հեպատիտ, ՁԻԱՀ և այլն: Նաև հաշվի առեք, որ եթե բերանի խոռոչում ունեք բաց վերք կամ վնասված ատամ, ապա արտածծած թույնը կարող է ձեզ նույնպես խոցել: Սակայն խուճապահար նույնպես չարժի լինել, քանի որ թույնն ազդում է միայն արյան մեջ հատնվելու դեպքում: Այնպես որ, եթե արտածծած զանգվածը պատահաբար կուլ գնա, ոչ մի վնաս չի պատճառի ստամոքսում:
Եթե ինչ-ինչ պատճառներով հնարավոր չէ արտածծել թույնը, ապա 5 րոպեի ընթացքում սեղմեք խայթած մասի շուրջը, որպեսզի արյունը դուրս հոսի վերքից: Ոչ մի դեպքում չի կարելի սեղմել վերքի վրա: Այս գործողությունը ևս թույլ է տալիս որոշ չափով հեռացնել թույնը: Սեղմելը դադարեցրեք, երբ վերքից դադարի արյուն դուրս գալ:
Անպայման պառկեցրեք տուժածին
- Տուժածին պառկեցրեք կողքային անվտանգ դիրքում՝ սաղմնային դիրքով:
- Ոչ մի դեպքում նրան թույլ չտաք շատ շարժվել, կտրուկ շարժումներ անել, խայթված վերջույթը թափահարել, ինչպես նաև փորձել բռնել և սպանել խայթած օձին:
- Խայթված վերջույթը պետք է սրտի մակարդակից ներքև գտնվի, որպեսզի դժվարացնենք արյան հոսքը դեպի սիրտ:
- Ախտահանեք խայթած հատվածը ջրածնի պերօքսիդով:
- Ախտահանելուց հետո սեղմող վիրակապ դրեք ստերիլ բինտից: Ոչ մի դեպքում չտեղադրեք լարան, դա միայն կվնասի տուժածին:
Տուժածը չպետք է շարժվի
- Տուժածը չպետք է շարժվի, այլապես թույնն արագ կտարածվի ողջ մարմնով: Իսկ եթե, այնուամենայնիվ, նա ստիպված է շարժվել, ապա դա պետք է արվի հնարավորինս հանդարտ, առանց խուճապի և կտրուկ շարժումների, որպեսզի լրացուցիչ սթրեսի չենթարկվի:
- Հանգստացրեք տուժածին, քանի որ նյարդային, գրգռված վիճակի ժամանակ սիրտն արագ է աշխատում և նպաստում, որ թույնն ավելի արագ տարածվի ողջ մարմնով:
- Հանեք տուժածի վրայից բոլոր ճնշող իրերը և զարդերը՝ ժամացույցը, մատանիները, ապարանջանները, ինչպես նաև նեղ հագուստը, քանի որ այտուցը կամ ուռածությունը կարող է զարգանալ շատ արագ, և տարածվել:
- Տուժածին մեծ քանակությամբ հեղուկներ տվեք՝ ջուր, հյութեր, հանքային ջուր:
- Անընդհատ հետևեք տուժածի գիտակցությանը, շնչառությանը և սրտի աշխատանքին կամ անոթազարկին:
Առաջին օգնություն ցուցաբերելիս պետք է հիշել
Օձի հարձակման ժամանակ մարդիկ հիմնականում մահանում են ոչ թե բուն խայթոցից, այլ սխալ կերպով ցուցաբերած օգնությունից:
Այդ պատճառով օգնություն ցուցաբերելիս հիշեք.
- Չի կարելի խայթած վերջույթին՝ վերքից վերև, լարան դնել:
- Լարան դնելը ոչ միայն չի օգնում, այլև ավելի է ծանրացնում տուժածի վիճակը: Լարանը կարող է պատճառ դառնալ, որ բժիշկները, տուժածի կյանքը փրկելու համար, ստիպված լինեն ոտքը կամ ձեռքը կտրել:
- Չի կարելի ծակծկել կամ կտրվածքներ անել խայթոցի շրջանում: Դա բերում է արյունահոսության, որի հետևանքով տուժածի վիճակը կարող է ավելի վատանալ: Բացի այդ կարող են վնասվել նյարդեր, զարկերակներ, ջլեր, իսկ վերքը կարող է թարախակալվել:
- Չի կարելի այրել խայթոցի շրջանը շիկացած մետաղով կամ լուցկով, քանի որ այն ոչ միայն չի օգնում, այլև առաջացնում է շատ ուշ լավացող վերքեր:
- Չի կարելի սառույց դնել խայթոցի վրա: Այն կարող է հանգեցնել ցրտահարության և պարզապես անիմաստ գործողություն է, որը ժամանակ է խլում: Իսկ ժամանակը նման դեպքերում ամենակարևոր ռեսուրսն է:
- Չի կարելի տուժածին ալկոհոլ առաջարկել:
- Չի կարելի տուժածին տալ ուժեղ ազդող դեղամիջոցներ, քանի որ դրանք թույլ չեն տա ճիշտ գնահատել վիճակը, երբ բժիշկները հիվանդանոցում տուժածին հետազոտեն:
- Որպես ցավազրկող կարելի է տալ միայն Անալգին կամ Պարացետամոլ:
Ինչպե՞ս խուսափել օձերի խայթոցներից
- Օձերի խայթոցներն ավելի շատ հանդիպում են գարնանը, երբ քնից արթնանալուց հետո, օձերը սոված են և ակտիվ որս են անում:
- Թունավոր օձերը վարում են մթնշաղային կյանք՝ ցերեկվա շոգին թաքնվում են ժայռերի ճեղքերում, կրծողների բներում, լքված հողային շինություններում, իսկ երեկոյան դուրս են գալիս որսի: Իսկ ոչ թունավոր օձերը ակտիվ են ցերեկը:
Ի՞նչ անել, եթե դուք առաջինն եք տեսել օձին
- Նախ պետք չէ վախենալ, կարելի է նայել, սակայն ոչ մի դեպքում ձեռք չտալ և չսպանել: Օձին հնարավորություն տվեք հեռանալ: Եթե այն չի հեռանում, հեռացեք ինքներդ: Պետք է հակառակ ուղղությամբ հեռանալ՝ ոչ թե վազելով, այլ շատ դանդաղ:
- Ինչպես նշել ենք, օձերը լսում են հողի ցնցումներն ու տատանումները: Ուստի, եթե քայլում եք այնպիսի վայրերով, որտեղ կարող են օձեր լինել, ապա վերցրեք ծանր փայտ և ամեն քայլի հետ հարվածեք հողին:
- Ավելի հաճախ օձերը խայթում են հատապտուղներ, սունկ և ցախ հավաքելիս, խոտ հնձելիս, խարույկի մոտ քնելիս և այլն: Այդ պատճառով մինչ հատապտուղը կամ սունկը պոկելը խորհուրդ է տրվում խոտերին փայտով հարվածել:
- Արշավների ժամանակ անհրաժեշտ է հագնել երկարաճիթ հաստ կաշվից արշավային կոշիկներ, հաստ պաշտպանիչ ուժեղացումներով արշավային տաբատ և զանգապան: Հանդերձանքի այսպիսի համադրությունը պետք է հիմնականում ապահովի բավարար պաշտպանություն իժերից:
- Քարքարոտ, ժայռոտ հատվածներով, թփուտների, բարձր խոտի միջով անցնելիս, տապալված ծառերի կամ կոճղերի վրա կանգնելիս ուշադիր եղեք: Ցերեկվա շոգ ժամերին օձերն այսպիսի վայրերում են պատսպարվում:
- Եվս մի խորհուրդ՝ մի դիպչեք հենց նոր սպանված օձի գլխին, թեկուզ այն պոկված լինի մարմնից: Պոկված գլխի մեջ դեռ երկար ժամանակ նյարդային իմպուլսներ են մնում և այն կարող է շարժվել և խայթել:
Հայաստանի թերևս բոլոր խոշոր բուժ. հաստատություններում առկա է անտիգյուրզին շիճուկը, որը հիմնականում բավարար հակաթույն է Գյուրզայի, Դարևսկու և Լեռնատափաստանային իժերի դեմ: Իր բաղադրությամբ տարբերվում է Հայկական իժի թույնը: Ինչը բարդույթներ կարող է առաջացնել, քանի որ մինչև համապատասխան հակաթույներ ներարկելը, պետք է պարզել, թե ի՞նչ օձ է ձեզ խայթել:
Այդ իսկ պատճառով շատ կարևոր է, որպեսզի, հնարավորության դեպքում բժիշկներին նկարագրվի, թե ի՞նչ օձ է խայթել: Ապահովելով սեփական անվտանգությունը՝ փորձեք նկարել օձին: Օձին սպանել չի կարելի, քանի որ բոլոր օձերը շատ կարևոր դեր ունեն էկոլոգիայի մեջ, իսկ նրանց մեծ մասը նաև Կարմիր գրքում է գրանցված՝ Դարևսկու իժն ընդհանրապես կրիտիկական վիճակում է գտնվում:
Մի՛ սպանեք օձերին, դժբախտ դեպքերից խուսափելու համար բավական է զգուշացնել օձին ձեր մոտենալու մասին: Մեծ խմբերով մեկ շարք կազմած քայլելիս՝ դուք գրեթե ամբողջովին ապահովագրում եք ձեզ օձի հետ առերեսումից:

Защита от ядовитых змей
Закон природы гласит, что сильный побеждает слабого, быстрый догоняет медленного, большой пугает маленького. Однако, любой закон имеет свои исключения. Этот закон природы нарушают ядовитые животные. Ядовитыми бывают преимущественно земноводные и беспозвоночные животные, однако встречаются и млекопитающие: утконос, некоторые виды кротов. Благодаря яду крохотный паук может сокрушить млекопитающего, который в сотни раз крупнее него. Змеи, наверное, первые животные, которых мы вспоминаем, когда речь идёт о ядовитых животных. И ядовитые змеи Армении – не исключение.
Змеи ещё с незапамятных времён заняли своё особое место в культуре человечества. Они имели свою постоянную значительную роль в эпосах, мифах и разных религиозных рассказах, были объектом поклонения, также воплощением демонических сил – “чудовищем”, которого герой должен одолеть. Конечно, ни одна легенда и народный фольклор не возникают просто так, но давайте отложим это в сторону и в этой статье поговорим о научной стороне вопроса.
Каждый год на нашей планете около полумиллиона человек подвергаются нападению ядовитой змеи, и около 30-40 тысяч из них умирают.
Армянская гадюка
Ядовитые змеи Армении / Армянская гадюка
Змеи никогда не нападают на людей первыми, наоборот, они избегают людей. Кусают змеи только в целях самозащиты, когда люди по неосторожности наступают на них, или просто подходят слишком близко. Это особенно актуально, когда мама-змея защищает свои яйца.
Часто в жаркие часы змеи прячутся под кустами, камнями, между скалами. Походник или земледелец при ходьбе не замечает, как ставит ногу близко к змее. В этом случае укус является естественной реакцией змеи, а виновником является человек. В основном змеи предупреждают о своём присутствии, воспроизводя характерное шипение. Они извлекают этот звук с помощью чешуек. Этот звук возникает при движении извилин на теле и трении чешуек. Есть разновидность гадюк под названием гремучие змеи, у которых на краю хвоста есть видоизменённый бубенчик, состоящий из чешуек. Гремучая змея виляет хвостом и извлекает характерный гремучий звук, из-за которого змея и получила своё название.
Змеиный яд и его действие
Змеиный яд – это желтоватая, прозрачная жидкость, вырабатываемая железами ядовитых змей. В высушенном состоянии змеиный яд сохраняет свои ядовитые свойства на протяжении десятилетий.
Змеиный яд делится на три основные группы:
Нейротоксин
Влияет на нервную систему жертвы. Нервные импульсы от головного и спинного мозга перестают достигать сердца, лёгких, мышц. Жертва парализуется и не может двигаться. В основном жертва умирает от удушья или остановки сердца. Змеи, вооружённые нейротоксином – это большинство кобр, во главе с королевской коброй, и большинство морских змей.
Змеиный яд
Ядовитые змеи Армении / Змеиный яд
Гемотоксин
Влияет на эритроциты в крови, разрушая их. В результате кровь в сосудах свёртывается, происходит гемолиз, гемоглобин отделяется от плазмы крови, из-за чего нарушается питание организма. Всё это приводит к смерти. Змеи с гемотоксичным ядом – это большинство гадюк, в том числе и встречающиеся в Армении четыре вида гадюк, некоторые кобры, тропическая гремучая змея.
Цитотоксин
Цитотоксический яд, возможно, самый страшный из всех трёх. Цитотоксин убивает поражённые клетки, у жертвы начинается процесс омертвения. Другими словами, яд помогает, чтобы жертва начала “перевариваться”, до того, как змея проглотит её. В конце концов, жертва превращается в желейную массу, что помогает змее проглотить и уже внутри переварить её. Змеи с цитотоксическим ядом – чёрная мамба (одна из опаснейших змей в мире) и некоторые кобры.
Однако не обязательно, чтобы змея была вооружена только одним видом яда. Часто змея может быть вооружена коктейлем сразу из нескольких видов яда, что делает его более смертельным.
Все четыре ядовитые змеи Армении относятся к семейству гадюковых. Это армянская гадюка, армянская степная гадюка, гадюка Даревского и Гюрза.
Гадюка Даревского
Ядовитые змеи Армении / Гадюка Даревского
Несмотря на то, что все четыре змеи – ядовитые, самую большую опасность для людей представляет гюрза. Она вооружена сильным гемотоксичным ядом, который убивает даже взрослого человека. Гюрза встречается практически во всех областях Армении, кроме Гегаркуникской области. Распространена в предгорных и низких горных районах, степях, полустепях, полупустынях и в редколесье.
Местное действие яда
Сразу после укуса змеи сильной боли ещё нет, но через 10-15 минут появляется сильная, жгучая боль. Поражённый участок отекает и опухает, яд начинает распространяться. Объём конечности может увеличиться вдвое.
Самыми опасными являются укусы в шею и голову, так как отёк может помешать проходимости дыхательных путей, и человек может задохнуться.
Это были местные действия яда.
Общее действие яда
Как уже было отмечено, яд гадюки действует на эритроциты, разрушая их. У пострадавшего начинается головокружение, тошнота, рвота, жажда, сухость во рту, диарея, общая слабость, сонливость, кровотечение из носа, иногда даже временная слепота. Жертва попадает в очень тяжёлое состояние, которое называется шоковым.
Первая помощь
При укусе неядовитых змей, промойте рану и обработайте её йодом, перевяжите. В 99,9% случаев всё заканчивается без каких-либо осложнений.
Если же укусила ядовитая змея, то нужно:
• Сперва нужно отступить, так как змея может повторно напасть и укусить.
• Сохранять спокойствие и не паниковать. Это касается как пострадавшего, так и лица, оказывающего первую помощь. Помните, от укуса змеи никто не умирает сразу. В случае со змеями Армении, у вас будет несколько часов, пока яд не начнёт действовать. Так что у вас будет достаточно времени, чтобы оказать помощь жертве и отвезти её в больницу.
• Если поблизости есть другие люди, то попросите кого-нибудь пойти за помощью. Обязательно отметьте у себя время укуса.
• Немедленно начните высасывать яд. Конечно, это сложная задача, но запомните, что за 5 минут высасывания можно избавиться от половины яда.
Как высасывать яд?
Для высасывания яда, сложите поражённый участок и надавите на него так, чтобы из двух укушенных ран показались капли крови. Затем в течение 10-15 минут высасывайте столько крови, сколько можете. Постоянно выплёвывайте накопленную кровь. В конце прополощите рот водой. Имейте ввиду, что через кровь жертвы вам могут передаться различные болезни: гепатит, СПИД и так далее. Также имейте ввиду, что если в полости рта есть открытая рана или повреждённый зуб, то яд может причинить вред и вам. Но паниковать тоже не нужно, так как яд действует только при попадании в кровь. Так что, если вы случайно проглотили часть высосанной массы, вашему желудку не будет грозить опасность.
Если по какой-то причине высосать яд невозможно, то в течение 5 минут давите на участок вокруг укуса, чтобы кровь вытекла из раны. Ни в коем случае нельзя нажимать непосредственно на рану! Этот метод также позволит в некоторой степени удалить яд. Прекратите давить, когда из раны перестанет течь кровь.
Обязательно уложите жертву
• Уложите жертву в безопасное боковое положение, в эмбриональной позиции.
• Ни в коем случае не позволяйте ему много двигаться, делать резкие движения, трясти поражённую конечность. Также не позволяйте пытаться поймать и убить змею.
• Поражённая конечность должна быть ниже уровня сердца, чтобы крови было труднее добраться до сердца.
• Продезинфицируйте повреждённый участок перекисью водорода.
• После дезинфекции туго перевяжите рану стерильным бинтом. Ни в коем случае не натягивайте жгут, это только навредит жертве.
Пострадавший не должен двигаться
• Пострадавший должен делать минимум движений, в противном случае яд будет быстрее распространяться по всему телу. Если он всё же вынужден двигаться, он должен делать это как можно спокойнее, без паники и резких движений, чтобы не подвергать себя дополнительному стрессу.
• Успокойте жертву, так как в нервном, раздражительном состоянии сердце бьётся сильнее и помогает яду быстрее распространяться по всему телу.
• Снимите с пострадавшего все давящие вещи и украшения: часы, кольца, браслеты, а также тесную одежду, так как отёк может быстро развиваться и распространяться.
• Дайте пострадавшему большое количество жидкости: воду, натуральный сок, минеральную воду.
• Постоянно следите за сознанием жертвы, за его дыханием, работой сердца или пульсом.
При оказании первой помощи нужно помнить
Во время атаки змеи, люди в основном умирают не от самого укуса, а от неправильно оказанной помощи.
Поэтому, при оказании первой помощи, помните:
• Нельзя натягивать жгут над раной на укушенной конечности.
• Жгут не только не помогает, но и ухудшает состояние жертвы. Жгут может заставить врачей ампутировать ногу или руку, чтобы спасти пострадавшего.
• Нельзя прикрывать или делать разрезы в области раны. Это приводит к кровотечению, в результате чего состояние жертвы может ухудшиться. Кроме того, могут быть повреждены нервы, артерии, сухожилия, а рана может начать гноиться.
• Нельзя сжигать область вокруг раны раскалённым металлом или спичкой. Это не только не помогает, но и создаёт очень медленно заживающие раны.
• Нельзя ставить лёд на рану. Это может привести к обморожению, и в целом будет бессмысленной тратой времени. А время в таких случаях – самый важный ресурс.
• Нельзя предлагать алкоголь пострадавшему.
• Пострадавшему нельзя давать сильнодействующие лекарства, так как они не позволят правильно оценить ситуацию, когда врачи будут осматривать пострадавшего в больнице.
• Единственные анальгетики, которые можно давать пострадавшему – это Анальгин и Парацетамол.
Как избежать укусов змей?
1. Укусы змей чаще случаются весной, когда после пробуждения из спячки змеи голодны и активно охотятся.
2. Ядовитые змеи ведут ночной образ жизни. Жарким днём они прячутся в расщелинах скал, в гнёздах грызунов, в заброшенных зданиях, а вечером выходят на охоту. Неядовитые змеи активны днём.
Что делать, если вы первым увидели змею?
• Во-первых, не нужно бояться. На змею можно смотреть, но ни в коем случае нельзя трогать и тем более убивать. Дайте змее возможность уйти. Если она не отступает, сделайте это сами. Нужно идти в противоположном направлении, не бегая, очень медленными шагами.
• Как мы уже говорили, змея слышит вибрации и колебания земли. Поэтому, если вы ходите по местам, в которых есть змеи, возьмите тяжёлую древесину и, шагая, каждый раз ударяйте ей по земле.
Ядовитые змеи Армении / Остерегайтесь змей во время походов
• Чаще всего змеи кусают во время сбора ягод, грибов и дров, покоса травы, во время сна у костра, и так далее. Поэтому перед тем, как начать собирать ягоды или грибы, советуется несколько раз ударить палкой по траве.
• Во время походов необходимо надеть высокие походные ботинки из толстой кожи, походные брюки с защитными усилениями, и гамаши. Такая комбинация одежды, как правило, должна обеспечить достаточную защиту от гадюк.
• Будьте внимательны, когда проходите по каменистым, скалистым участкам, через кусты, высокую траву, когда встаёте на упавшее дерево или пень. Жарким днём змеи прячутся именно в этих местах.
• Ещё один совет – не касайтесь головы только что убитой змеи, даже если она будет отделена от тела. В оторванной голове ещё долгое время остаются нервные импульсы, так что укус всё ещё может произойти.
Почти во всех крупных медицинских учреждениях Армении есть сыворотка Антигюрзин, которая является достаточным противоядием от гюрзы, гадюки Даревского и степной гадюки. Яд армянской гадюки отличается по своему составу. Это может вызвать осложнения, потому что прежде чем вводить соответствующее противоядие, нужно выяснить, какая змея вас укусила?
Именно поэтому, если есть возможность, очень важно описать врачам, что это была за змея. Для собственной безопасности, попробуйте нарисовать змею. Убивать змею нельзя, потому что все змеи играют важную роль в экологии, а большинство из них также занесены в Красную Книгу. Гадюка Даревского находится под критической угрозой исчезновения.
Не убивайте змей! Для избежания несчастных случаев достаточно просто предупредить змею о вашем приближении. При ходьбе в большой группе одним строем, вы практически полностью обезопасите себя от столкновения со змеёй.