Աշխարհագրական ուսումնասիրությունները միջին դարերում
Գրերի գյուտից հետո  5-7-րդ դարերում  հայոց լեզվով գրչությունը մեծ թափ է առնում: Դրա հետ մեկտեղ սկեցին զարգանալ նաև աշխարհագրական ուսումնասիրությունները միջին դարերում:
Դավիթ Անհաղթի փիլիսոփայական նեոպլատոնական հայացքները մեծ դեր խաղացին աշխարհի ճանաչման և աշխարհագրության զարգացման գործում:
Շիրակացու «Աշխարհացոյց»ը
Անանիա Շիրակացին առաջինն էր որ հայոց լեզվով դասագրքերի ժողովածու ստեղծեց, որտեղ զետեղեց նաև «Աշխարհացոյցը», որը միջնադարյան հայ աշխարհագրության գլուխգործոցներից է: Նրա պատմական մասը ենթադրվում է, որ Խորենացունն է, իսկ աշխարհագրական մասը արված է ըստ Շիրակացու: Այն 15 քարտեզներից բաղկացած ատլաս է եղել, լայնածավալ նկարագրություններով ու մեկնաբանություններով, որի վերլուծությունը մեր օրերում կատարել է Ս. Երեմյանը (1963թ): Ըստ նրա՝ աշխատության մեջ իշխում է Շիրակացու մաթեմատիկական, աշխարհագրական ու տիեզերեկան նյութը: Որոշ նյութեր փոխառված է Պտղոմեսի «Աշխարհագրություն»-ից, ապացուցված է երկրի գնդաձևությունը, որն այն ժամանակներում մեծ խիզախություն էր. միևնույն ժամանակ քննադատում է Պտղոմեոսի որոշ մտքերը:
Շիրակացու ժամանակներից է Ալեքսանդր Երկրաչափը, որից օգտվել է Շիրակացին և նրա «Մղոնաչափը» կցել է «Աշխարհացոյցին» որպես հավելված:
Վարդան Արևելցու «Աշխարհացոյց»ը
Միջնադարում կազմվել են նաև ուրիշ «Աշխարհացոյցներ» որոնցից մեկը կազմել է Ստեփանոս Սյունեցին: Մեզ են հասել նաև տեղեկություններ 13-րդ դարի «Աշխարհացույցի» մասին, որի հեղինակը Վարդան Արևելցին է, սակայն  այդ աշխատության քարտեզագրական մասը հայտնաբերված չէ, կան միայն հիշատակություններ:
Պետք է նշել, որ Հայաստանի միջնադարյան համալսարաններում և դպրոցներում  դասավանդվել է աշխարհագրություն և օգտագործվել զանազան սխեմաներ ու ցուցադրական նյութեր: Դասավանդվել են մայրցամաքների ինչպես նաև  Հայաստանի աշխարհագրություն:
Միջնադարյան աշխարհագրության զարգացման  ասպարեզում եղել են ականավոր գործիչներ ու ճանապարհորդներ՝ Ներսես Լամբրոնեցին, Մարտիրոս Երզնկացին, Կարապետ Բաղիշեցին,  Գրիգոր Կեսարացին, աշխարհագրական բառարանի հեղինակ՝  Հովհաննես Անկյունեցին, Հակոբ Կարնեցին, Ավետիք Տիգրանակերտցին:
Տպագրության հայտնագործումից հետո որոշ ժամանակ անց լույս են տեսնում Անանիա Շիրակացու, Ալ. Երկրաչափի, Վարդան Արևելցու աշխատությունները, որոնք էլ ավելի զարգացրեցին աշխարհագրական ուսումնասիրությունները միջին դարերում:

Географические исследования в средние века
В 5-7 веках, после изобретения армянского алфавита, искусство письма набирает обороты. Вместе с этим начинают развиваться географические исследования в средние века.
Философские неоплатонические взгляды Давида Анахта сыграли важную роль в познании мира и в развитии географии в Армении.
«Ашхарацуйц» Ширакаци
Анания Ширакаци был первым, кто создал собрание учебников на армянском языке, в которое также вошёл «Ашхарацуйц» – шедевр средневековой армянской географии. Предполагается, что историческая часть книги принадлежит Мовсесу Хоренаци, а географическая – Ширакаци. Это был атлас, состоящий из 15 карт, с обширными описаниями и комментариями, который проанализировал в наши дни С. Еремян (1963 г.). По его мнению, в этом труде преобладают математические, географические и космические материалы Ширакаци. Некоторые материалы заимствованы из «Географии» Птолемея, в которых доказана шарообразность Земли, что в те времена было большой храбростью. В то же время, Ширакаци критикует некоторые мысли Птолемея.
Одним из современников Ширакаци был Александр Еркрачап, чей «Мхоначап» Ширакаци приложил к своей книге «Ашхарацуйц».
«Ашхарацуйц» Вардана Аревелци
В средние века были составлены и другие книги «Ашхарацуйц». Один из них составил Степанос Сюнеци. До наших дней дошли сведения об «Ашхарацуйце» 13-го века, чьим автором является Вардан Аревелци, хотя картографическая часть этого труда не найдена. Есть только упоминания.
Стоит отметить, что в средневековых университетах и школах Армении преподавалась география. Для этого использовались различные схемы и материалы. Преподавалась география материков, а также география Армении.
Географические исследования в средние века развивались благодаря выдающимся деятелям и путешественникам: Нерсесу Ламбронеци, Мартиросу Ерзнкаци, Карапету Бахишеци, Григору Кесараци, автору географического словаря Оганесу Анкюнеци, Акопу Карнеци, Аветику Тигранакертци.
После открытия книгопечатания на свет вышли труды Анания Ширакаци, Александра Еркрачапа, Вардана Аревелци, которые ещё сильнее развили географические исследования в средние века.