Սաբալան. մի վերելքի պատմություն
Մեր գործունեության 10 ամյակի կապակցությամբ 2022 թ. հագեցած էր մի շարք նշանավոր վերելքներով, որոնց թվում էր նաև Իրանի ամենաբարձր և գեղեցիկ գագաթներից մեկի՝ Սաբալանի (4811 մ) վերելքը: Արարատից (5165 մ) հետո Սաբալան լեռը Հայկական լեռնաշխարհի երկրորդ ամենաբարձր գագաթն է: Եվ եթե դեպի Արարատ վերելքներ կազմակերպում ենք դեռևս 2014 թ.-ից, ապա Սաբալանի այս տարվա վերելքն առաջինն էր:
Խումբն առաջին անգամ էր լինում Իրանում, ինչը բնականաբար նույնպես նպաստեց, որպեսզի մասնակիցների ստացած տպավորություններն առավել ազդեցիկ լինեն: Ինչպես յուրաքանչյուր վերելք և ճամփորդություն, Սաբալանի դեպքում ևս, մասնակիցների մի մասի համար այն նոր արկածների որոնում էր, մյուսների համար՝ նպատակ, իսկ Հրաչ Արա-Իվանյանի համար շատ երկար սպասված վերելք, որը ցանկանում էր օր առաջ իրագործել. «Սաբալան բարձրանալու ցանկությունն արդեն քանի տարի հանգիստ չէր տալիս՝ պայմանավորված հենց այն փաստով, որ Հայկական լեռնաշխարհի բարձրությամբ 2-րդ լեռն է: Իսկ 2020 թ -ի Covid-ի պատճառով հետաձգվելուց հետո ես էլ ավելի անհամբեր էի դարձել»:
Իրան. այլ աշխարհ, այլ իրականություն
Հատկապես դեպի Չաուխ իրականացրած ճամփորդությունից հետո, անհամեմատելի և չափազանց նոր ու այլ էր Իրանը, որը մեր խմբին դիմավորեց իր հզոր լեռներով և բազմաթիվ գույներով: Եվ որպես իրական արշավականներ, որոնք հնարավորություն էին ստացել բացահայատել մի նոր աշխարհ՝ խմբի 16 մասնակցիները կհիշեն Իրանում անցկացրած օրերը դեռ երկար տարիներ:
Իսկ Իրանն իրապես այլ աշխարհ էր՝ սեփական կանոններով և գրված ու չգրված օրենքներով: Բայց ինչպես նշեց Հրաչը. «Եթե ավելի հաճախ լինենք հարևան բարեկամ երկրում, մեր պատկերացումներն ավելի ամբողջական կլինեն ու կարծում եմ նույնիսկ հարմարվելու հարց չի առաջանա, պարզապես պետք է ճանաչել, ընդունել և հարգել այդ մշակույթը: Իսկ օրենքներին և հասարակարգին դեռ գնալուց առաջ էինք ծանոթացել»:
Սաբալանը՝ «սիրուն ու հզոր»
Անդրադառնալով հենց Սաբալան լեռան վերելքին, պետք է ասել, որ մասնակիցների մեծ մասի համար այն պետք է լիներ ոչ միայն նոր հաղթական վերելք, այլ նաև առավել որոշակի դարձներ Դեմավենդի հետ կապված նպատակները: Բայց ամեն ինչի մասին հերթականությամբ: Սաբալանի վերելքին մասնակիցները պատրաստված էին տարիների արշավային փորձով: Սակայն անխուսափելի է նաև սպասելիքների և իրականության մշտական բախումը, իսկ արշավական կյանքում իրականությունը միշտ գերազանցում է սպասելիքները. «Լուսաբացին, երբ ճանապարհից տեսանք Լեռը, անմիջապես զգացվեց, թե ինչ սիրունի հետ գործ ունենք: Իսկ ընթացքն էլ ցույց տվեց, որ ոչ միայն սիրունն է, այլ նաև հզոր է»:
Մեր խումբը՝ բաղկացած 16 մասնակցիներից, առաջին իսկ օրն ուղևորվել էր դեպի ճամբար (3700 մ), և կլիմայավարժեցումից հետո՝ գիշերը ժ. 4:00-ին շարունակել վերելքը դեպի գագաթ՝ դեպի 4811 մ:
Նոր վերելք, նոր համագործակցություն
Միանշանակ պետք է ասել, որ վերելքը բարեհաջող և առավել հեշտ անցավ նաև ի շնորհիվ «Սիփան» միության անդամների, որոնց տարիների լեռնային փորձը մեծապես օգնեց խմբին, անշուշտ, առաջին հերթին տալով մեծ վստահություն. «Սիփան միության ընկերները ոչ միայն հմուտ լեռնագնացներ են, այլև կենսուրախ մարդիկ, հատկապես ավագները՝ երիտասարդ ոգով, պատրաստ նոր բարձունքների: Առհասարակ շատ հաճելի էր այն փաստը, որ օտար երկրում համատեղ վերելքի ես մասնակցում տեղի հայ լեռնագնացների հետ»:
Չնայած բոլոր մասնակիցներին, այդ թվում նաև Հրաչին, հրապուրել էին Ուրմիա լճի մայրամուտը, Թավրիզի շուկայի վարդաբույրը, սակայն նրա համար անհամեմատելի և անփոխարինելի էր խառնարանային լճին հասնելու պահը. «Սաբալանի արևածագն ինչ խոսք, արբեցնող էր ու շլացուցիչ, բայց ոչինչ չի համեմատվի այն պահի հետ, երբ գագաթնամերձ արահետով շարքով քայլելով հասանք խառնարանային լճին: Գագաթից դեպի Հայկական լեռնաշխարհի ամենաբարձրադիր լիճը բացվող տեսարանն առինքնող էր, ու րոպեներ անց ամբողջ մարմնավ զգացի ջրի սառնությունը»:
Սաբալան / Ուրմիա լիճ
Ինչպես նշեցինք, 2022թ. լրանում էր մեր գործունեության 10 ամյակը, ինչի շնորհիվ տարին հագեցած էր նորանոր վերելքներով ու նպատակներով: Եվ Սաբալան լեռան գագաթին կանգնել՝ առաջին հերթին նշանակում էր, որ հաջորդ անգամ Իրան այցելելիս կանգնելու ենք Դեմավենդի գագաթին. «Սաբալանը լավ նախապատրաստություն եղավ Դեմավենդի վերելքից առաջ ոչ միայն լեռնագնացության առումով, այլ սկսած սահմանային անցակետից մինչև Սիփան միության լեռնագնաց ընկերներ, որոնց նորից հանդիպելու ցանկություն ու սպասում կար»:
Բայց Սաբալանի վերեքը միայն լեռնագնացության, նպատակների իրագործման կամ նորանոր այլ վերելքների պատմություն չէր, այլ կենսակերպ. «… այս ամենը գաղափարակից մարդկանց, արշավական հոգիների, լեռնագնաց ընկերների հետ ու բնականաբար ArmGeo-ի ուղեկցությամբ՝ արդեն 10 տարի…», նշեց արշավական Հրաչ Արա-Իվանյանը:

По случаю 10-летия нашей деятельности в 2022г. был совершен ряд заметных восхождений, среди которых было восхождение на Сабалан (4811 м), одну из самых высоких и красивых вершин Ирана. После Арарата (5165 м), гора Сабалан является второй по высоте вершиной Армянского нагорья. Если восхождения на Арарат мы организуем с 2014 года, то восхождение на Сабалан в этом году было первым.
Группа впервые была в Иране, что, естественно, помогло сделать более яркими впечатления участников. Как и любое восхождение и путешествие, в случае с Сабаланом для одних участников это был поиск новых приключений, для других – цель, а для Грача Ара-Иваняна это было долгожданное восхождение, которого он с нетерпением ждал. «‎Желание взойти на Сабалан не давало покоя уже несколько лет, поскольку это вторая по высоте гора Армянского нагорья. А после того, как восхождение в 2020 году было отложено из-за Ковида, я стал еще более нетерпеливым»‎.
Иран. другой мир, другая реальность
Особенно после путешествия в Чаухи, Иран был несравненным и чрезвычайно новым и непохожим на другие, приветствуя нашу группу своими могучими горами и множеством цветов. И как настоящие туристы, получившие возможность открыть для себя новый мир, 16 участников группы будут вспоминать дни, проведенные в Иране, еще долгие годы.
И Иран был действительно другим миром со своими правилами, писаными и неписаными законами. Но, как отметил Грач: «если мы будем чаще бывать в соседней дружественной стране, наши представления будут более полными, и я думаю, что не возникнет вопроса об адаптации, нам просто нужно будет признать, принять и уважать эту культуру. А с законами и общественным порядком мы познакомились до отъезда».
Сабалан – красивый и могучий
Переходя к самому восхождению на гору Сабалан, надо сказать, что для большинства участников оно должно было стать не только новым победным восхождением, но и сделать более определенными цели, связанные с Демавендом. Но обо всем по порядку. Участники восхождения на Сабалан были подготовлены многолетним походным опытом. Однако постоянное столкновение ожиданий и реальности также неизбежно, и в походной жизни реальность всегда превосходит ожидания. «Утром, увидев гору с дороги, мы сразу почувствовали, с какой красотой имеем дело. А процесс показал, что она не только красивая, но и мощная».
Наша группа, состоящая из 16-и участников, отправилась в лагерь (3700 м) в первый день, и после акклиматизации, в 4:00 утра начали восхождение на вершину до 4811 м.
Новое восхождение, новое сотрудничество
Нужно определенно сказать, что восхождение прошло успешно и легче благодаря членам союза «Сипан», чей многолетний горный опыт очень помог группе, безусловно, в первую очередь придав им большую уверенность. «Друзья объединения «Сипан» – это не только опытные альпинисты, но и жизнерадостные люди, особенно старшие, с молодым духом, готовые к новым вершинам. В общем, тот факт, что ты участвуешь в совместном восхождении в чужой стране с местными армянскими альпинистами, был очень приятен».
Несмотря на то, что всех участников, включая Грача, привлекал закат озера Урмия, аромат роз Тебризского рынка, момент достижения кратерного озера был для него несравненным и незаменимым. «Рассвет Сабалана, безусловно, был пьянящим и ослепительным, но ничто не сравнится с тем моментом, когда мы достигли кратерного озера, идя в ряд по тропе на вершину. Вид с вершины на самое высокое озеро Армянского нагорья захватывал дух, а спустя несколько минут я ощутил холод воды всем телом».
Сабалан / озеро Урмия
Как мы уже говорили, в 2022 году исполнилось 10 лет нашей деятельности, благодаря чему год был наполнен новыми взлетами и целями. И нахождение на вершине горы Сабалан означало, прежде всего, то, что мы будем стоять на вершине Демавенда в следующий раз, когда посетим Иран. «Сабалан был хорошей подготовкой перед восхождением на Демавенд, не только в плане альпинизма, но и от пересечения границы до друзей-альпинистов  союза «Сипан», с которыми было желание и ожидание встретиться снова».
Но восхождение на Сабалан было не только историей восхождения, достижения целей или новых вершин, но и образом жизни. «…И все это с единомышленниками, душевными людьми, друзьями-альпинистами и, естественно, в сопровождении ArmGeo на протяжении 10 лет…», – поделился впечатлениями альпинист Грач Ара-Иванян.