Դեմավենդ. տարվա վերելքը
Հայկական լեռնաշխարհում՝ Արարատ (5165 մ), Սաբալան (4811 մ), Արագած (4090 մ) և Սիփան (4058 մ), Մեծ Կովկասի լեռնաշղթայում՝ Կազբեկ (5047 մ) և Էլբրուս (5642 մ)։ Մեր 10-ամյա գործունեության ընթացքում իրականացված վերելքներն ու նախագծերը բազմաթիվ են՝ ինչպես օրինակ «Ծովու բոլոր»–ն ու «Մերն է» նախագիծը։ Սակայն 2022թ․ հուլիսի 7-ը սկիզբ դրեց նոր պատմության ու նոր՝ ավելի բարձր վերելքների։ Այդ օրը, մեր՝ 25 մասնակցից բաղկացած խումբը մեկ մարդու նման, որպես մեկ ամբողջություն, կանգնեց Ասիայի ամենաբարձր հրաբխի՝ Դեմավենդ լեռան (5610 մ) գագաթին։
Վերելքը միանշանակ նման չէր նախորդ ոչ մի վերելքի, քանի որ ամփոփում էր մեր վերջին տարիների աշխատանքը։ Այն արդյունքը, որը կարելի է ամփոփել ընդամենը մեկ նախադասությամբ՝ 10-ամյա աշխատանք, 10-ամյա ընկերություն, 10-ամյա փորձ ու վստահություն խմբի յուրաքանչյուր անդամի հանդեպ։
«7 հրաբուխ» նախագիծ
25 մասնակից Դեմավենդի գագաթին
Ու այս վերելքի պատմությունը սկսում ենք իրանցի ուղեկցորդների այն համոզմունքով, որ 25 մասնակցից մի մասը չի հասնելու գագաթ։ Իհարկե, նման համոզմունքը չէր կարող չընկճել, սակայն դրա մասին մի փոքր ավելի ուշ։ Քանի որ ամենակարևորն այն էր, որ 3 օր անց, մեր խումբը տեղացիներին ցույց տվեց այլ արդյունք՝ նրանք ականատես եղան բոլոր 25 մասնակցի հաջող վերելքին։
Հետաքրքիր է արշավականներից Հրաչ Արա-Իվանյանի արձագանքը, ով միանշանակ վստահ էր, որ տեղացի ուղեկցորդները սխալվում են, քանի որ շատ լավ ճանաչում էր խմբի յուրաքանչյուր մասնակցի ու նրա հնարավորությունները․ «․․․ կար վստահություն չկիսելու տեղացի ուղեկցորդի կարծիքը, և սա ոչ թե հաջող իրագործվածի վերաբերյալ հետհայացք անդրադարձ է, այլ դեռ այն ժամանակ ունեցած վստահություն, որի հիմքում եղել է երկար ճանապարհը, որով անցնելուց մշտապես կատարելագործվելով, փորձառություն կուտակելով հասել էինք Հայաստանից դուրս՝ 25 հոգով բարձրլեռնային վերելք կատարելու սահմանին»։
Չնայած վերելքը հեշտ չէր լինելու, բայց նույն միտքն արտահայտեց նաև արշավական Աստղիկ Թորոսյանը․ «Տեղացի ուղեկցորդի ասածն ինձ մոտ ուղղակի թեթև ժպիտ առաջացրեց։ Դա ինքնավստահությամբ չէր պայմանավորված, և ոչ էլ լեռն ու այդ բարձրությունը թերագնահատելուց էր, պարզապես լեռնագնաց ընկերներիս հետ անցած ճանապարհը հուշում էր հակառակը»։
Իսկ ահա Լենա Զաքարյանի դեպքում, տեղացիների նման արձագանքը նպաստեց, որպեսզի ավելի ինքնավստահ և մոտիվացված լինի․ «Ես այն մասնակիցներից էի, ում հանդեպ տեղացի ուղեկցորդը թերահավատ էր, բայց նրա խոսքերն ինձ միայն ավելի մոտիվացրին»։
Դեմավենդի վերելքին նախորդող օրերը
Դեմավենդի վերելքից 2 շաբաթ առաջ խմբի անդամներից շատերը կանգնել էին նաև Հայկական լեռնաշխարհի երկրորդ ամենաբարձր լեռան՝ Սաբալանի (4811 մ) գագաթին։
Սաբալան․ մի վերելքի պատմություն
Այն ուներ նաև ակլիմատիզացիոն նշանակություն, սակայն, բացի այդ, մասնակիցներից շատերը Դեմավենդի վերելքին նախապատրաստվել էին տարիների պարբերական արշավներով, մարզումներով։ Անի Հակոբյանը շատ լուրջ էր մոտեցել վերելքին․ «…չնայած նրան, որ պարբերաբար արշավում էի, զուգահեռ սկսել էի նաև ավելի շատ մարզվել, վազել, նույնիսկ բուժզննում էի անցել, որ վստահ լինեմ՝ ամեն ինչ կարգին է։ Մի տեսակ անկանխատեսելի վախեր էին մեջս առաջանում վերելքի մասին մտածելիս»։
Իսկ ահա Լիլիթ Տոնոյանի համար 5000+ վերելքները պետք է սկիզբ դրվեին հենց Դեմավենդով, ինչն, իհարկե, որոշակի անորոշություն էր առաջացնում․ «… ես չգիտեի, թե ինձ ինչ էր սպասվում, օրգանիզմս ինչպես էր արձագանքելու այդ բարձրությանը։ Երբեմն մտածում էի, որ միայն Արագածը բարձրանալով գուցե չափից շատ ինքնավստահություն և ուժերի գերագնահատում էր իմ կողմից Դեմավենդը բարձրանալու որոշումը։ Բայց նույն պահին էլ նման մտքերը վանվում էին` իրենց տեղը զիջելով այն մտքին, որ ես հաստատ կարող եմ»։
Հայկական լեռնաշխարհի ամենաբարձր գագաթները
Խմբում կային մասնակիցներ, որոնք արդեն հասցրել էին բարձրանալ Հայկական լեռնաշխարհի բարձր գագաթները, իսկ Դեմավենդն արդեն ենթադրում էր նոր ու ավելի բարձր լեռների սկիզբ։ Իսկ ինչպես ասացին Անի Հոկոբյանն ու Լենա Զաքարյանը, Դեմավենդը՝ «ինքս ինձ փորձելու» և «ամեն գնով գագաթ հասնելու» մասին էր։
Վերելք Արարատ 2024
Արշավական Աստղիկ Թորոսյանն այն մասնակիցներից էր, ով բարձրացել էր Հայկական լեռնաշխարհի 4 բարձր գագաթները, իսկ ավելի բարձր լեռների ու պլանների մասին ասաց․ «Ընդհանրապես լեռնագնացությունն աստիճանի նման է, ամեն հաջորդ աստիճանին կանգնելուց հասկանում ես, որ կարող ես ու կցանկանաս շարունակել բարձրանալը, ինչպես նաև դրա հակառակը, գուցե որոշես չշարունակել ու հետ իջնել կամ մնալ քեզ հասանելի հարկում»։
5000+ վերելքների փորձ ուներ նաև մասնակիցներից Գառնիկ Պողոսյանը, ում համար Դեմավենդը հերթական, բայց գեղեցիկ ու հզոր մի վերելք պիտի լիներ․ «Գրավիչ էր սարի բարձրությունը, Ասիայի ամենաբարձր գործող հրաբուխ լինելը, պակաս գրավիչ չէր նաև Թեհրանը տեսնելն ու պարսկական մշակույթի հետ ծանոթանալը»։
Դեմավենդի օրը` հուլիսի 4
Դեմավենդի վերելքի օրերը համընկել էին տեղական ազգային տոնի և Դեմավենդ լեռան օրվա հետ, ինչով պայմանավորված լեռը բավականին ծանրաբեռնված էր, բայց միևնույն ժամանակ շատ գեղեցիկ։ «Այն, ինչ տեսանք Դեմավենդում աննկարագրելի էր, առանց չափազանցության հազարավոր լեռնագնացների հանդիպեցինք, որոնց բացարձակ մեծամասնությունը տեղացիներ էին: Սա վկայում է այն մասին, որ Իրանում շատ են լեռնագնացությամբ զբաղվողները, ունեն ավանդույթներ»,– կիսվեց Հրաչ Արա-Իվանյանը։
Հրաչ Արա-Իվանյանի պես տպավորված էր նաև Գառնիկ Պողոսյանը, նրան հատկապես զարմացրել էր լեռնագնացների մեծ մասի տարիքը․ «Երբևէ չէի տեսել նման քանակի վրաններ մի ճամբարում, այդքան լեռնագնաց՝ սարում։ Հաճելիորեն զարմացած էի, որ այդքան մարդ տոնը սարերում էր նշում, հետաքրքիր էր, որ մեծ մասը միջին ու մեծ տարիքի լեռնագնացներ էին, երիտասարդներ քիչ էին հանդիպում»։
Վերելք Դեմավենդ 2024
Իսկ Լենա Զաքարյանին Դեմավենդի մյուս լեռնագնացներն ու հատկապես կլիմայավարժեցման օրը հիշեցրել էին Սաբալանի վերելքը․ «Կլիմայավարժեցման օրը տեսա գագաթից իջնող արշավականների, որոնք զոմբիների նման էին քայլում՝ կիսաքնած ու անհավասար։ Միանգամից հիշեցի ինձ Սաբալանի վերելքի ժամանակ՝ մի կողմից չէի կարողանում բացել աչքերս, բայց մյուս կողմից էլ ինձ այնքան ներդաշնակ ու խաղաղ էի զգում։ Տպավորություն էր, որ տիեզերական զգացողություններ եմ ապրում»։
Վերելքի ամենագեղեցիկ պահը
Վերելքի մասնակիցների փորձառության և տարիների ընկերության ամենավառ դրսևորումը մասնակիցների պատասխաններն էին այն հարցին, թե որն էր վերելքի ամենագեղեցիկ ու հիշարժան պահը։ Ինչպես նշեց Անի Հոկաբյանը․ «25 արշավական ընկերներ հասան գագաթ», իսկ Գառնիկ Պողոսյանն էլ հավելեց․ «Երբ խմբի վերջին մարդը կանգնեց սարի գագաթին»։
Նման արդյունքն անշուշտ խոսում էր նրա մասին, որ յուրաքանչյուր մասնակից լրջորեն էր մոտեցել թե՛ Դեմավենդ լեռան վերելքին, թե՛ որպես մեկ միասնական խումբ լինելու գաղափարին։ Սակայն խումբը չէր կարող լինել այդքան միասնական ու համախմբված, եթե խմբում չլինեին անհատականություններ։ Եվ խոսելով գեղեցիկ ու հիշարժան պահերի մասին Լիլիթ Տոնոյանը նշեց․ «Արդեն գագաթին ինձ շնորհավորում էին ավելի փորձառուները, շնորհավորում էին, որ 5000+ սարերի սկիզբը Դեմավենդով է սկսվել ինձ մոտ։ Բոլորս իրար գրկած, հուզված շնորհավորում էինք։ Ես շա՜տ երկար ժամանակ արտասվում էի ու պատճառը ոչ միայն գագաթ հասնելն էր, այլ նաև իմ մոտիվացիան»։
Դեմավենդ․ տպավորիչ ու վտանգավոր
Կարելի է ասել, որ Դեմավենդ լեռան գեղեցկությունն ու դժվարությունն ուներ մեկ անուն՝ ծծմբային փոշի ու արտանետումներ։ Մասնակիցներից յուրաքանչյուրը յուրովի, բայց միաժամանակ նույն հիացմունքով էր պատմում ծծմբի մասին։ Չնայած որ շատերի մոտ այն գլխացավերի և մի շարք այլ խնդիրների պատճառ էր դարձել։
«Արտանետվող ծծմբի գույներն ուղղակի աննկարագրելի սիրուն էին՝ իրենց դեղնականաչավուն երանգներով։ Բայց միայն արդեն հոտից չէի ուզում ավելի առաջանալ։ Հատկապես որ հետո էլ հասկացանք, որ այն չի մաքրվելու մեր հագուստի վրայից», – պատմեց Լենա Զաքարյանը։
Աստղիկ Թորոսյանի համար վերելքի ամենադժվարին պահը հենց գագաթին էր, երբ խեղդվում էր ծծմբից․ «Մոտ 15 րոպե չէր ստացվում կարգավորել շնչառությունս, որը լարվածություն էր առաջացնում, ինչն էլ խառնվել էր գագաթին հասնելու ոգևորվածությանս հետ ու անդադար լացում էի։ Իսկ ընթացքում բոլոր ընկերներս ինձ գրկում ու շնորհավորում էին, փորձում էին ոգևորել, օգնել ու դա ստացվեց իրենց մոտ, այդ պահի համար արժեր մի հատ էլ բարձրանալ»։
Բայց անկախ պատճառած դժվարություններին ու տհաճությանը, ծծմբային արտանետումները նաև շատ տպավորիչ էին, ու այդ մասին հատկապես գեղեցիկ էր Հրաչ Արա-Իվանյանի նկարագրությունը․ «Գագաթնամերձ արահետը շատ տպավորիչ էր, կարծես այլ մոլորակ լիներ, ծծմբային արտանետումները շրջակայքին բավականին միստիկ տեսք էին տվել, և եթե ավելացնենք նաև հոտը և ծխացող հատվածները, շատ հետաքրքիր ու արտասովոր վիճակ էր»։
Նոր վերելք ու նոր մարտահրավեր
Արշավական Լիլիթ Տոնոյանն ի սկզբանե էլ նշել էր, որ Դեմավենդ լեռան վերելքն իր համար նորանոր մարտահրավերների ու սեփական ուժերի բացահայտում էր լինելու, որը լինելու էր մի նոր մեծ փորձ իր լեռնային կյանքում․ «Վերելքից առաջ քանիցս ինձ հարցրել եմ, թե ինչ եմ ես անում այդտեղ։ Պատասխանը մեկն էր` իմ կամքն էր փորձության ենթարկվում։ «Անհնարին ոչինչ չկա» արտահայտությունն էր ապացուցվում։ Եվ ոչ մի վայրկյան չեմ զղջացել»։
Անի Հակոբյանը նույնպես շատ մարտական էր տրամադրված, և չնայած տեղացի ուղեկցորդների թևաթափ անելու մտքերին, ծծմբային անտանելի հոտին ու այլ դժվարություններին, նա դեռ Դեմավենդի ստորոտին կանգնած գիտեր, որ հասնելու է գագաթ։
Հրաչ Արա-Իվանյանի խոսքերը, թերևս, ամենալավն են բնութագրում Դեմավենդի վերելքը․ «Այս վերելքն անցյալ տարիների ամփոփումն էր, ավելի բարձր ու ավելի բարդ վերելքներից ու մեծ ծրագրերից առաջ ստուգարք ու ինքնաքննություն էր: Սա խմբային վերելքի վառ օրինակ էր: Սա վերելք էր, որը սկսեցինք մեկ ուսապարկով, վերադարձանք հավելյալ 2-3 ուսապարկ փորձառություն կուտակած»։
Պատմել Դեմավենդ լեռան վերելքի մասին կարելի է շատ երկար, քանի որ յուրաքանչյուր մասնակից այն վերապրել է յուրովի՝ որպես ArmGeo-ի միասնական խումբ կերտելով ևս մի վերելքի պատմություն։ Բայց Դեմավենդի վերելքն ուզում ենք ամփոփել Աստղիկ Թորոսյանի խոսքերով․ «Քեզ շրջապատող մարդկանց վստահելն ուժեղացնում է։ Իսկ եթե գիտես, որ նրանք ոչ միայն ուժեղ են ֆիզիկապես, այլն նաև հոգեպես, այն «թևեր» է տալիս: Փաստորեն լավ ընկերներն էներգետիկ են)»:

Демавенд: Восхождение года
Совершенно новый этап развития горного туризма в Армении начался 7 июля 2022 года. В этот день наша группа из 25 человек совершила восхождение на вершину горы Демавенд (5610 м) ̶ самого высокого спящего вулкана в Азии.
Это восхождение стало своего рода итогом нашей работы за прошедшие годы. Результат можно выразить следующими словами: 10 лет продуктивного труда, 10 лет ценного опыта, 10 лет крепкой дружбы и взаимного доверия.
Проект «7 вулканов мира»
25 армян на вершине Демавенда
Начнем рассказ о покорении Демавенда с убеждения иранских гидов, что некоторые из 25 участников не достигнут вершины. Конечно, это предсказание не остановило нас. 3 дня спустя наша группа в полном составе благополучно вернулась из похода.
Так, Грач Ара-Иванян, один из участников похода, не разделял скептицизм гида, поскольку покорил вместе с ребятами уже не одну вершину и прекрасно знал силы и возможности каждого: «Я знал: гид недооценивает нас. Задолго до начала восхождения я был уверен, что нашу группу ждет успех. Эта уверенность оставалась со мной на протяжении всего похода. И вот мы сделали это ̶ все мы, 25 человек, стоим на вершине Демавенда!».
Хотя предстоящее восхождение не обещало быть легким, Астхик Торосян также не поверила словам гида: «Это просто смешно. Наверное, он тогда подумал, что мы слишком самоуверенны и недооцениваем сложность маршрута. У нас всё получилось, а значит, гид ошибся».
А для Лены Закарян недоверие со стороны гида даже послужило источником мотивации: «Я оказалась одной из тех участников похода, к которым местный гид отнесся скептически, но его слова только подстегнули меня».
Незадолго до восхождения на Демавенд
Буквально за 2 недели до восхождения на спящий вулкан Демавенд большинство участников из нашей группы успели покорить вершину Сабалан (4811 м) ̶̶ вторую по высоте среди гор Армянского нагорья. Конечно, это достижение во многом укрепило их решимость.
Стоит отметить также то, что многие участники похода готовились к восхождению на Демавенд в течение нескольких лет, регулярно участвуя в горных походах и тренировках. Например, Ани Акопян отнеслась к предстоящему восхождению очень серьезно: «Несмотря на то, что я участвовала во многих походах, усиленно тренировалась, выходила утром на пробежку и даже прошла специальное медицинское обследование, я все-таки не могла не волноваться перед восхождением на вершину вулкана Демавенд».
А для Лилит Тоноян Демавенд стал первой покоренной горой-пятитысячником: «Я не знала, что меня ждет, и как мой организм отреагирует на такую высоту. Решение взойти на Демавенд после подъема на Арагац иногда казалось мне слишком смелым и необдуманным. Но в конце концов тревожные мысли ушли, уступив место чувству уверенности в своих силах».
Высокие вершины Армянского нагорья
Среди участников нашей группы были опытные походники, которые поднимались на высокогорные вершины Армянского нагорья, но восхождение на Демавенд стало для них новым этапом. Как отмечают Ани Акопян и Лена Закарян, главной целью восхождения на спящий вулкан Демавенд было «желание испытать себя» и «достичь вершины горы любой ценой».
Восхождение на Арарат 2024
Астхик Торосян была одной из тех участников похода, которые прежде побывали на вершинах четыре высочайших гор Армянского нагорья. Вот её слова: «В целом занятия горным туризмом можно сравнить с подъёмом по лестнице: поднимаясь со ступени на ступень, ты всегда понимаешь, что можно встать на полпути, а можно продолжить восхождение. Всё зависит только от твоего желания ̶̶ остановиться на достигнутом или двигаться дальше».
Гарник Погосян, бывалый походник, с большим энтузиазмом готовился к восхождению на Демавенд: «Только представьте ̶̶ покорить вершину самого высокого вулкане в Азии, посетить Тегеран и познакомиться с персидской культурой!»
День горы Демавенд – 4 июля
Случилось так, что наш поход совпал с местным национальным праздником и Днем горы Демавенд, что сделало гору достаточно оживленной, но в то же время очень красивой. «То, что мы увидели в Демавенде, было неописуемо, мы без преувеличения встретили тысячи альпинистов, абсолютное большинство из которых были местными жителями. Это доказывает, что в Иране активное хайкинг-сообщество и у них есть традиции», ̶̶ поделился наблюдениями Грач Ара-Иванян.
«Я никогда не видел столько палаток в одном лагере. Было приятно узнать, что многие отмечают День горы Демавенд, отправляясь в поход. Интересно и то, людей среднего возраста было больше, чем молодежи», ̶̶ рассказывает Гарник Погосян.
Восхождение на Демавенд 2024
«В день акклиматизации я видела, что люди спускались с вершины в полусонном состоянии и шли как зомби. Мне вспомнилось восхождение на Сабалан. Тогда на обратном пути я тоже спала на ходу, но вместе с тем чувствовала какое-то умиротворение. Было впечатление, что я испытываю чувство причастности к чему-то великому», ̶̶ вспоминает свои эмоции Лена Закарян.
Самый красивый момент восхождения
На вопрос, какой момент запомнился больше всего, все участники похода как один ответили, что «тот, когда наша группа наконец взошла на Демавенд». Ани Акопян подчеркнула: «Мы, 25 друзей, вместе поднялись на эту гору», а Гарник Погосян добавил: «Победу можно праздновать только тогда, когда вершина покорена всей группой сообща».
Такой результат, безусловно, свидетельствует о том, что каждый участник подготовился к походу как физически, так и психологически, морально. Как известно, сплоченность группы ̶̶ один из залогов успеха. «Демавенд был моей первой горой-пятитысячником. Когда мы с ребятами наконец взошли наверх, мы крепко обнимались и горячо поздравляли друг друга. В этот трогательный момент мое сердце переполняли эмоции, у меня даже выступили слезы счастья, было чувство гордости за себя и чувство единения с командой», ̶̶ рассказывает Лилит Тоноян.
Демавенд: величественный и опасный
Чтобы лучше представить себе степень сложности восхождения на спящий вулкан Демавенд, нужно отметить особенности местности ̶̶ периодические выбросы сернистой пыли. Хотя это природное явление в целом неблагоприятно для человеческого организма, участники похода нашли в нем даже что-то положительное.
«Сначала мне не хотелось идти вперед из-за этой серы. К тому же мы поняли, что серные пятна не скоро смоются с нашей одежды. Зато выбрасываемая вулканом сера была красивого желто-зеленого оттенка», – рассказывает Лена Закарян.
Для Астхик Торосян самым трудным оказалось стоять на окутанной дымом вершине: «Почти 15 минут я не могла контролировать дыхание. К чувству удушья прибавилось волнение. В голове стучала мысль: я взошла на Демавенд! От переизбытка эмоций я заплакала. Мои друзья обняли меня и поздравили с покорением вершины. Конечно, после этого я почувствовала себя лучше. И я подумала, что ради этого восхитительного момента стоит подняться на Демавенд еще раз».
Несмотря на все трудности, выбросы серы также были очень впечатляющими. Наиболее ярко об этом опасном, но вместе с тем производящем впечатление явлении природы высказался Грач Ара-Иванян: «Путь к вершине вулкана очень впечатляет. Из-за выбросов серы всё выглядит каким-то нереальным. Как будто оказался на другой планете».
Новое восхождение и новый вызов себе
Лилит Тоноян с самого начала знала, что восхождение на гору Демавенд станет для нее испытанием на прочность и источником нового опыта. «Перед восхождением я несколько раз задавала себе вопрос: что я здесь делаю. Ответ был только один: я хочу закалить себя, укрепить свою волю. Доказать, что для меня нет ничего невозможного».
Ани Акопян была полна решимости даже несмотря на скептицизм гида, удушливый запах серы и многие другие трудности похода: «Еще у подножия Демавенда я твердо знала, что достигну вершины горы».
Как сказал Грач Ара-Иванян: «Совершив восхождение, мы тем самым подвели итоги за последние годы. Этот горный поход стал испытанием наших сил и подготовкой к восхождениям на новые высоты. Можно сказать, что свое восхождение мы начали с всего одним рюкзаком за плечами, а вернулись с двумя-тремя рюкзаками, наполненными опытом».
Итак, о нашем восхождении на Демавенд можно еще долго рассказывать, ведь опыт каждого участника уникален. Но мы хотим резюмировать всё вышесказанное словами Астхик Торосян: «Доверие к людям вокруг вас делает вас сильнее. А если знаешь, что они сильны не только физически, но и духовно, это дает «крылья».