Հայաստանը ծայրից ծայր՝ հեծանիվով
Այս գաղափարի հեղինակը Գևորգ Հարությունյանն է, որն էլ առաջարկել է Ֆելիքս Քոչարյանին միանալ իրեն։ Մեզ հետ զրույցում Գևորգն ասաց, որ նա վաղուց է ունեցել այդ միտքը․ «Կարելի է ասել՝ մանուկ հասակից այդ միտքը եղել է, երբ բակում հեծանիվ ես քշում, մտածում ես՝ ինչքան հեռու կարող ես գնալ, ինչքան երկար կքշես, ու մանկական պատկերացմամբ՝ դա Հայաստանի ծայրն է։ Այդ միտքը միշտ եղել է, խմորվել է, այն չիրականացվող երազանքի բնույթ է կրել մանուկ հասակում, հետո ժամանակի հետ, երբ ֆիզիկական, հեծանվային հնարավորություններդ մեծանում են, գիտակցում ես, որ այն լրիվ իրագործելի է։ Այս տարի էլ կորոնավիրուսը հնարավորություն ընձեռնեց վերադառնալու մանկական երազանքին։ Խոսեցի Ֆելիքսի հետ, քանի որ ինքն էլ բավականին լավ հեծանիվ է քշում ու լավ պատրաստվածություն ունի։ Առաջարկեցի, միտքը դուր եկավ նրան, որոշեցինք փորձել, կստացվի-կստացվի, չի ստացի, դե, ոչինչ չենք կորցնում»։
Ֆելիքսն էլ նշում է, որ գաղափարն իրեն շատ է դուր եկել, ու մի քանի օր պլանավորելուց հետո՝ սկսել են ուղևորությունը։ Նրա տպավորությամբ՝ իրենց 5-օրյա հեծանվային ուղևորությունը շատ լավ է անցել։
Հայաստանի ճանապարհները
«Լրիվ մեր պլանավորած ձևով էր, ճիշտ է, ընթացքում կային դժվարություններ ռելիեֆի հետ կապված, բայց դրանք ավելի շատ ֆիզիկական դժվարություններ էին, հոգեբանական դժվարություններ շատ քիչ էին լինում, որովհետև երբ դու ֆիզիկապես հոգնած ու մեռած ես, ընդհանրապես չես պատկերացնում՝ ոնց ես հաջորդ օրը քշելու։ Հաջորդ օրն արթնանում ես, ու այն միտքը, որ պետք է շտապես ու հասցնես ավարտին, քեզ լրիվ ուժ է տալիս։ Կես ժամ քշում ես ու հետո լրիվ ֆիզիկապես դառնում ես նույնը, որովհետև իրականում մկանները ցավում են, բայց երբ դու նրանց տաքացնում ես մի կես ժամ, իրենք լրիվ դառնում են սովորական»,-նշում է Ֆելիքսը։
Գևորգը նույնպես գտնում է՝ իրենց հեծանվային արշավը շատ լավ է անցել․ «Ես էմոցիոնալ առումով շատ հագեցված եմ, որովհետև միշտ մի բան անելուց առաջ մտավախություն կա, որ գուցե չստացվի, ինչ-որ բան խանգարի։ Սակայն ամեն ինչ շատ լավ անցավ, գրեթե իդեալականին մոտ։ Մի քիչ վստահության պակաս կար Հայաստանի ճանապարհների որակի հետ կապված, ինձ համար հաճելիորեն զարմանալի էր, որ ճանապարհները բավականին լավն էին հեծանիվով արշավելու համար, ու փաստորեն Հայաստանը բավականին գրավիչ կարող է լինել հեծանվային տուրերի համար։ Ինձ համար դա բացահայտում էր, որովհետև մենք սովոր էինք հեծանիվ վարել Երևանի շրջակայքում, մերձակայքում։ Մարզերի մասին այդպես ինֆորմացիա չկար, ու հետո պարզվեց, որ ինքը և՛ բավականին գեղեցիկ է, և՛ հարմար է, վարորդներն էլ, ի զարմանս ինձ, բավականին տոլերանտ էին, ու այդքան էլ վտանագավոր չէր»։
Ֆելիքսն էլ նշեց, որ իրենք եղել են ամենանուրբ, բարակ ակերով հեծանիվներով․ «Դրանք «roadbike» են կոչվում, նախատեսված են հենց ասֆալտի համար, բայց ընդհանուր առմամբ շատ լավ էր, որովհետև հիմա շատ ճանապարհներ (երևի մեր անցած ճանապարհների 30-40 տոկոսը) լրիվ ասֆալտապատած են, մի մասն էլ արդեն ասֆալտում էին։ Երբեմն այնպիսի ճանապարհներով ենք անցել, որ լրիվ քանդած էին այդ պահին, շինարարություն էր գնում։ Այդ առումով իրականում կան խնդիրներ, բայց արդեն շատ ճանապարհներ սարքված են»։
Հեծանվային արշավների մշակույթը Հայաստանում
Ֆելիքսը գտնում է, որ հայ վարորդները, ամեն դեպքում, սովոր չեն, որ հեծանիվը պետք է ճանապարհին մեքենաների հետ զուգահեռ գնա․ «Իրենք սպասում են, որ եթե դու հեծանիվով ճանապահ ես գնում, պետք է դուրս գաս ճանապարհից, երբ մեքենա ես տեսնում, իսկ մեր հեծանիվներով դա հնարավոր չէ, որովհետև եթե մենք ասֆալտից դուրս գանք, կարող ենք հենց այդ պահին ծակել անիվը։ Իրականում դա նաև մշակույթի հարց է։ Ես, օրինակ, Եվրոպայում էլ եմ քշել երեք տարի առաջ․ Բուդապեշտից մեկ ամսում քշել եմ դեպի Բարսելոնա։ Այնտեղ լրիվ ուրիշ ձև է ընկալումը, վարորդներն ապահովության համար 3-4 մետր քեզնից հեռավորություն են պահում։ Հայաստանում այդպես չէ։ Հայաստանում շատ են ազդանշան տալիս, իրենց թվում է, թե մենք տուրիստ ենք։ Հիմնականում գյուղերում շատ էր լինում, որ երեխաները կամ տարեցները գոռում էին՝ «Hello, Hi» և այլն, հետո, որ ասում էինք՝ «բարև, ախպեր, ո՞նց ես», ուրախանում էին, որ հայ ենք։ Վարորդները ազդանշան են տալիս, իրենց թվում է՝ ողջունում են, բայց իրականում շատ տհաճ է, երբ դու քո մտքերով գնում ես, ու մեկն ականջիդ տակ բարձր ազդանշան է տալիս»։
Գևորգն էլ է գտնում, որ հեծանիվներով ճանապարհորդելու մշակույթը Հայաստանում դեռ բավականին հետ է․ «Վերջին տարիներին մեծ առաջընթաց կա հեծանիվ վարելու հետ կապված, ավելի շատ մարդիկ սկսում են հեծանիվ վարել, բայց դա կրում է լոկալ բնույթ, բայց կարծում եմ՝ դա առաջին քայլն է։ Սա մի տեսակ արշավական կյանքի նման է, ինչքան շատ մարդ սկսի զբաղվել, այնքան շատ մարդիկ կտեսնեն, կհետաքրքրվեն։ Հայաստանում այդ առումով դեռ ամեն ինչ առջևում է, քանի որ նկատում եմ, որ բավականին շատ մարդ է արդեն հեծանիվ քշում, հաջորդ քայլն էլ լինելու է դա։ Այսինքն՝ մարդ չի սահմանափակվելու սրանով, ուզելու է անել ավելին, գնա ավելի հեռու, քշի ավելի երկար, ինձ թվում է առաջիկա տարիներին մենք կտեսնենք դա»։
Հետաքրքիր դրվագներ
Խոսելով հետաքրքիր դրվագների մասին՝ Ֆելիքսը հիշեց, որ երբ առաջին օրը գնացել են սահման՝ Տաշիրի անցակետ, սկսել են նկարվել անցակետի նշանի մոտ, ու մի կին է մոտեցել նրանց․ «Ասում է՝ «տղերք ջան, էս ո՞ւր եք գնում», ասում ենք՝ «գնում ենք Մեղրի», ասում է՝ «սխալ եք եկել»։ Այդպես ծիծաղեցինք, ինքն էլ չհասկացավ՝ ինչի ենք ծիծաղում։ Ասեցինք՝ «մենք ստեղից ենք քշում Մեղրի», ասում է՝ «բա ի՞նչ եք անում ստեղ», ասեցինք՝ «նկարվում ենք», ասում է՝ «դե, զինվորները ստեղ նայում են, չի կարելի նկարվել»։ Ասեցինք՝ «լավ գնում ենք»»։
Գևորգի համար հետաքրքիր դրվագներից մեկն այն էր, որ ամբողջ ընթացքում իրար հետ առանց միջադեպի քշելուց հետո՝ ընդամենը րոպեների տարբերությամբ ինքն ու Ֆելիքսը միաժամանակ ծակում են իրենց հեծանիվների անիվները․ «Շատ հետաքրքիր է, որ անցնում է 5 օր, ու երկուսի մոտ էլ նույն բանը միաժամանակ է տեղի ունենում։ Էն, որ ասում են՝ «ընկերովի մահը հարսանիք է», այդ վիճակն էր։ Դե, մեզ հետ ունեինք վերանորոգման պարագաներ, ընթացքում լուծեցինք խնդիրը»։
Խոսելով ընթացիկ դժվարությունների մասին՝ Գևորգը նշեց, որ հիմնական դժվարությունը պայմանավորված էր Հայաստանի ռելիեֆով, քանի որ լեռնային է, անկումներն ու վերելքները շատ են․ «Բայց դա էլ ավելի գրավիչ ու հետաքրքիր է դարձնում ճանապարհորդությունը։ Մեր ընկերները մեզ օգնեցին տարբեր հարցերով՝ իրերի տեղափոխում, հյուրանոցներ գտնել։ Պարզվեց՝ Քաջարան քաղաքի միակ հյուրանոցը պղնձամոլիբդենային կոմբինատինն է, որը չի թողնում այնտեղ ուրիշ մարդ մնա։ Այդպես, հեծանիվներով երեկոյան հասել ենք այնտեղ, պարզվում է՝ Քաջարանում մնալու տեղ չկա, դա միակ բացասական էպիզոդն էր»։
Ֆելիքսն էլ նշեց, որ դժավրություններից մեկն այն էր, որ տեղում էին որոշում, թե որտեղ են մնալու․ «Այդպես, ամեն օր քշում էինք, ու որտեղ հասնում էինք՝ որոշում էինք՝ որտեղ պետք է մնանք։ Մի երկու-երեք անգամ եղել է, որ մնալու հետ կապված խնդիրներ են եղել։ Օրինակ, Քաջարանի դեպքը, որ հյուրանոց չգտանք։ Մեզ հետ ուղեկցող մեքենա ունեինք, հեծանիվները քանդեցինք, դրեցինք այդ մեքենայի մեջ ու գնացինք Կապան քաղաք, որ գիշերենք։ Նորից հաջորդ օրը եկանք Քաջարան ու այնտեղից շարունակեցինք»։
Հայաստանը՝ հյուիսից հարավ
Հարցին, թե ի՞նչ տվեց ձեզ այս ճանապարհորդությունը, Ֆելիքսն այսպես պատասխանեց․ «Ես Հայաստանի հյուսիսային մասերում չէի եղել։ Որպես արշավական, ճանապարհորդ, մարդ, որը սիրում է ճանապարհորդել՝ ինձ համար կարծես նոր տեղերի բացահայտում էր։ Շատ սիրուն էր Ստեփանավանից Տաշիր ճանապարհը։ Բացի այդ, ինչքան էլ մյուս ճանապարհներով գնացած լինեի մեքենայով, հեծանիվով շատ ավելի սիրուն է ամեն ինչ, շատ ավելին ես կարողանում տեսնել, զգալ։ Մենք առավոտվա ժամերին էինք քշում, որ մեքենաներ քիչ լինեն, ու այդ ընթացքում բնության ամբողջ ներդաշնակությունը զգում ես։ Հայաստանի հարավը շատ սիրուն է, որովհետև մեքենայով, որ գնում ես, 4-5 ժամ է տևում, որ հասնես Գորիս-Կապան, կեսից քնում ես, հոգնածություն ես զգում, բայց այս անգամ ոնց որ Հայաստանի լրիվ այլ հարավ տեսա, որովհետև հեծանիվով քշում ես, նայում ես կողքերդ ու հավատդ չի գալիս, որ դու այն ճանապարհով ես անցնում, որով մի քանի անգամ մեքենայով անցել ես, լրիվ ուրիշ տեսարաններ են, ուղղություններ են։ Սա նաև մեծ փորձ տվեց։ Մենք երևի առաջին հայաստանցիներն ենք, որ այս երթուղին հեծանիվով անցել է ծայրից ծայր»։
Գևորգն էլ նշեց, որ այս ուղևորությունն իրեն նախ վստահություն տվեց․ «Երկրորդը՝ մեծ բավարարվածության զգացողություն տվեց։ Ինքն ամբողջությամբ ֆիզիկական աշխատանք է, ու, բնականաբար, առաջացնում է բավարարվածության զգացողություն։ Ես չեմ կարող ասել՝ ինչ տվեց, ես շատ մեծ հագեցածություն եմ զգում։ Նաև այն, որ մի միտք կա ուղեղումդ, որ անընդհատ պտտվում է, հետո երբ այդ միտքն իրագործում ես, երջանկությանը մոտ զգացում ես ունենում, մի քիչ էլ դատարկվում ես»։
Գևորգը նշում է, որ ինքը նաև նպատակ ունի Հայաստանը ոտքով ծայրից ծայր անցնել, արշավել սարերով, ձորերով, ոչ թե՝ մայրուղիներով։
Հեծանվային 5-օրյա ուղևորության երկու մասնակիցներն էլ երջանիկ են, որ հաղթահարել են այս մարտահրավերն ու Հայաստանը հեծանիվով անցել են հյուսիսից՝ հարավ։

Велосипедное путешествие по Армении
Члены клуба ArmGeo Феликс Кочарян и Геворг Арутюнян недавно совершили велосипедное путешествие по Армении. Это путешествие продлилось 5 дней, в течение которых они доехали из Гогавана (Ташир) на севере до Агарака (Мегри) на юге страны. Всего они проехали 520 км и поднялись на 8100 метров. Они проехали через такие города, как Ташир, Степанаван, Ванадзор, Дилижан, Севан, Мартуни, Ехегнадзор, Вайк, Горис, Капан, Каджаран и Мегри.
Детская мечта
Автор этой идеи – Геворг Арутюнян, который предложил Феликсу Кочаряну присоединиться к нему. В разговоре с нами Геворг сказал, что эта идея пришла ему уже давно. “Можно сказать, эта идея с детства со мной. Когда катаешься на велосипеде во дворе, думаешь, как далеко сможешь проехать, как долго сможешь кататься. Детское воображение представляет это место, как край Армении. Так что эта мысль со мной давно. В детстве я считал её несбыточной мечтой. Потом, со временем, когда физические и велосипедные способности увеличились, я начал осознавать, что эта мечта вполне осуществима. В этом году коронавирус дал возможность вернуться к детской мечте. Я поговорил с Феликсом, так как он тоже довольно хорошо катается на велосипеде и отлично подготовлен. Предложил ему присоединиться, ему понравилась эта идея, и мы решили попробовать. Получится – отлично. Не получится – ничего страшного, ведь нам нечего терять”.
Феликс говорит, что ему очень понравилась эта идея, и после нескольких дней подготовки, они начали своё путешествие. По его словам, их 5-дневное велосипедное путешествие по Армении прошло успешно.
Дороги Армении
“Всё прошло по нашему плану, правда, на пути были некоторые трудности, связанные с рельефом, но это были физические трудности. С психологическими трудностями мы почти не столкнулись, потому что когда ты физически измотан, ты не представляешь, как будешь кататься на следующий день. Затем просыпаешься и понимаешь, что мысль о том, что нужно спешить и довести дело до конца, даёт тебе силы. Через полчаса езды физические силы восстанавливаются, потому что на самом деле мышцы болят, но когда в течение получаса разогреваешь их, полностью привыкаешь к нагрузке”, – отмечает Феликс.
Геворг тоже считает, что их велопутешествие прошло отлично. “Я чувствую эмоциональную наполненность. Дело в том, что перед тем, как что-то сделать, всегда есть страх, что ничего не получится и что-то помешает. Но всё прошло отлично, почти что идеально. Мы чувствовали небольшую неуверенность из-за качества дорог в Армени. Но я приятно удивился, когда понял, что дороги были достаточно хороши для езды на велосипеде. Это значит, что Армения может быть отличным направлением для велосипедных туров. Для меня это было открытием, потому что мы привыкли кататься на велосипеде по окрестностям Еревана. Про другие регионы не было достаточной информации, но оказалось, что там и красиво, и удобно, и водители вполне толерантны, и опасностей не так много.
Феликс также рассказал, что они были на велосипедах с самыми тонкими колёсами. “Они называются roadbike и предназначены именно для езды на асфальте. В целом всё было хорошо, потому что многие дороги (наверное, 30-40 процентов пройденных нами дорог) были полностью заасфальтированы, а одну часть уже асфальтировали. Иногда мы катались на таких дорогах, которые на тот момент были полностью разрушены, и шло строительство. С этой стороны действительно есть проблемы, но уже построено очень много дорог”.
Велосипедные походы в Армении
Феликс считает, что армянские водители всё ещё не привыкли к велосипедистам на дороге. “Они думают, что если ты на велосипеде, то должен отойти от дороги, когда видишь машину. С нашими велосипедами это невозможно, потому что если мы выйдем из асфальта, мы в тот же момент можем пробить колесо. На самом деле это ещё и вопрос культуры. Я, например, три года назад также путешествовал по Европе. За месяц я доехал на велосипеде из Будапешта в Барселону. Там велосипедистов воспринимают совсем по-другому. Водители держат дистанцию в 3-4 метра для безопасности. В Армении всё по-другому. Здесь водители дают много сигналов, им кажется, что мы туристы. В деревнях часто случалось так, что дети или пожилые кричали нам “Hello, Hi” и так далее, а когда слышали, что мы отвечаем на армянском, очень радовались. Водители часто сигналят в знак приветствия. Но, если честно, не всегда приятно, когда ты сосредоточенно двигаешься вперёд и внезапно слышишь громкий сигнал прямо под ухом.
Геворг тоже считает, что культура велопутешествий в Армении не так развита. “В последние годы виден большой прогресс в велоспорте. Всё больше людей начинает кататься на велосипеде, но всё это в основном происходит локально. Но я думаю, что это первый шаг. Это чем-то напоминает походную жизнь. Чем больше людей начнёт вести такую жизнь, тем больше людей это заинтересует. В Армении в этом смысле всё ещё впереди. Я замечаю, что много людей начинают кататься на велосипеде. И я думаю, что на этом они не остановятся. Набравшись опыта, они захотят сделать больше, уехать дальше, кататься дольше. Думаю, в ближайшие годы мы это увидим”.
Интересные моменты
Говоря об интересных моментах, Феликс вспомнил, как они в первый день поехали на границу, в КПП Ташира, и начали фотографироваться возле знака, как к ним подошла одна женщина. “Она спросила: “Парни, куда вы едете?”, мы ответили: “В Мегри”, а она нам: “Вы не туда приехали”. Мы начали смеяться, а она не поняла почему. Потом мы объяснили ей, что в Мегри поедем отсюда”.
Для Геворга одним из интереснейших моментов было то, что почти всю дорогу они проехали без происшествий, но вдруг с разницей всего в несколько минут он и Феликс прокололи колёса своих велосипедов. “Было очень интересно, что через пять дней мы одновременно столкнулись с этой проблемой. У нас были все необходимые инструменты для починки, так что в процессе мы всё решили”.
Говоря о трудностях, Геворг отметил, что основная сложность обусловлена рельефом Армении. Так как это горная страна, спусков и подъёмов очень много. “Но всё это делает путешествие ещё интереснее. Наши друзья нам очень помогли в перемещении вещей, поиске гостиниц. Оказалось, что в городе Каджаран нет мест для ночлега. Так, мы доехали туда вечером и оказались с велосипедами на улице. Это был единственный отрицательный эпизод”.
Феликс тоже рассказал, что одним из трудностей было то, что вопрос ночлега решался прямо на месте. “Мы каждый день катались, и добираясь куда-то, решали, где остановимся. Где-то два-три раза вставал вопрос того, где мы будем спать. Например, случай в Каджаране. Нас сопровождала машина, так что мы разобрали наши велосипеды, поместили их в машину и поехали в город Капан, чтобы там переночевать. На следующее утро мы вернулись Каджаран и оттуда продолжили наш путь”.
Армения с севера на юг
На вопрос о том, что дала им эта поездка, Феликс ответил: “До этого я не был в Северных частях Армении. Как любитель походов, путешествий, для меня это было открытием совершенно новых мест. Дорога от Степанавана до Ташира была очень красивой. Кроме того, даже те дороги, через которые я проезжал на машине, казались намного красивее на велосипеде. Так перед тобой открывается больше красивых видов, чувствуешь себя намного лучше. Мы катались в утренние часы, чтобы машин было меньше. В это время чувствуется вся гармония природы. Юг Армении прекрасен. На этот раз я увидел совершенно другой юг Армении: смотришь по сторонам и не веришь, что уже проезжал по этим местам на машине. Также я получил отличный опыт. Мы, наверное, первые жители Армении, которые полностью пересекли этот маршрут с одного края в другой”.
Геворг сказал, что это путешествие в первую очередь сделало его более уверенным в себе. “Также это путешествие дало мне почувствовать огромное удовлетворение. Оно полностью требовало физической работы, выполнение которой, естественно, вызывает чувство удовлетворённости. Не могу точно сказать, что дало мне это путешествие, я чувствую большую насыщенность. Когда в твоей голове долго крутится одна идея и ты её, наконец, воплощаешь в жизнь, чувствуешь что-то близкое к счастью и одновременно пустоту”.
Геворг отмечает, что в его целях пройти по всей Армении пешком, по горам и ущельям, а не по шоссе.
Оба участника этого пятидневного приключения счастливы, что сумели преодолеть это испытание и совершить велосипедное путешествие по Армении, с севера до юга страны.