Ավելի մանրամասն հետաքրքրվողներին խորհուրդ եմ տալիս ծանոթանալ Ռուբեն Գալչյանի «Հայաստանը համաշխարհային քարտեզագրության մեջ» աշխատությանը, 2005 թ., կամ էլ դրա համառոտ տարբերակի, որը կոչվում է «Հայաստանը Օտարների քարտեզներում», 2018 թ.:
1․ Բաբելոնյան կավե սալիկ, մ․թ․ա․ 6-րդ դար
Մեզ հասած աշխարհի ամենահին աշխարհացույց քարտեզը բաբելոնյան քարտեզն է, որը պատկերված է կավե սալիկի վրա։ Քարտեզը գտնվել է Իրաքի տարածքից 19-րդ դարում։ Այժմ այն պահվում է Բրիտանական թանգարանում։
Բաբելոնյան կավե սալիկը թվագրվում է մ․թ․ա․ 6-րդ դարով։ Ասորական և Բաբելոնյան հին աղբյուրներում Արարատյան թագավորությունը հիշատակվում է որպես Ուրարտու։ Հենց այս անվամբ էլ այն նշված է աշխարհի հնագույն քարտեզի վրա։ Նշված պետություններից միայն Հայաստանը մինչ օրս գոյություն ունի։ Մնացած բոլորը վերացել են աշխարհի քարտեզից։
Ըստ քարտեզագետ Ռուբեն Գալչյանի Բաբելոնյան քարտեզը ցույց է տալիս աշխարհը սկավառակի ձևով, շրջապատված «դառը» ջրերով, որոնց մեջ կան 7 կղզիներ։ Աշխարհի կենտրոնում Բաբելոնն է, որի մոտ պատկերված են Ասորեստանը և Հայաստանը։ Փոքր շրջաններով պատկերված են նաև 7 այլ քաղաքներ, որոնցից են Հարրանը և Դերին։ Եփրատ գետը, ակունք առնելով Հայաստանի լեռներից, անցնում է Բաբելոնի և ճահիճների միջով և հասնում Պարսից ծոց։
Սալիկի հետևում եղած տեքստի մեջ գրված է աշխարհը շրջապատող ծովերում եղած 7 կղզիների և այնտեղ ապրող արտասովոր արարածների մասին։ Կղզիները պատկերված են եռանկյունիներով, որոնց մեծ մասը վնասված են և անընթեռնելի։
Բաբելոնյան կավե սալիկ, մ․թ․ա․ 6-րդ դար
Բրիտանական թանգարան, Լոնդոն
2․ Հերոդոտոս, մ․թ․ա․ 5-րդ դար
Աշխարհի քարտեզն ըստ Հերոդոտոսի։ Վերակազմությունը՝ Չարլզ Մյուլլերի՝ հրատարակված Սմիթի ատլասում։ Ժամանակին գոյություն ունեցող երկրների շարքում Հայաստանը զբաղեցնում է կենտրոնական դիրք։
Հերոդոտոս, մ․թ․ա․ 5-րդ դար
Սմիթի ատլաս, Բրիտանական թանգարան, Լոնդոն, 1874 թ․
3․ Էրատոսթենես (մ․թ․ա 3-2 դար)
Էրատոսթենեսի աշխատությունների հիման վրա գերմանացի քարտեզագետ Ֆոն Սպրուների վերակառուցած քարտեզը (1855 թ․)
Էրատոսթենես (մ․թ․ա 3-2 դար)
Ռուբեն Գալչյանի անձնական հավաքածու, այժմ՝ Մատենադարանում
4․ Ստրաբոն, մ․թ․ա 1-ին դար
Բրիտանացի քարտեզագետ Ջոն Մըրրին հիմնվելով Ստրաբոնի «Աշխարհագրություն» աշխատության վրա վերակառուցել է աշխարհի քարտեզը, որի մի գլուխը հատկացված է Հայաստանի աշխարհագրությանը։
Ստրաբոն, մ․թ․ա 1-ին դար
Վերագծել է Կառլ Մյուլլերը։
5. Կլավդիոս Պտղոմեոս (2 դար)
Հույն նշանավոր աշխարհագրագետ և տիեզերագետ Կլավդիոս Պտղոմեոսը հին աշխարհի ամենանշանավոր քարտեզագետն էր։ Նրա կարևոր աշխատությունը ութհատորանոց «Աշխարհագրությունն» է։ Այս աշխատության մեջ Հայաստանին վերաբերող տեքստը 5-րդ հատորում է։
Սա աշխարհի քարտեզն է, որը շրջապատված է հողմերով և բաժանված է եղանակային գոտիների։ Բացառությամբ Կարմիր ծովի, բոլոր ծովերը ներկված են կապույտով, իսկ լեռները կանաչ են։ Մեծ ու Փոքր Հայքերը գտնվում են Սև և Կասպից ծովերի միջև։
Կլավդիոս Պտղոմեոս (2 դար) Քարտեզը պատրաստել է Մարտին Վալդզեեմյուլլերը և տպագրել է Շոտտը 1513 թվականին։
6․ Կլավդիոս Պտղոմեոս (2 դար)
Քարտեզի կենտրոնում սպիտակ գույնով ներկայացված է Մեծ Հայքը (Արմենիա Մայոր), որն արևելքում սահմանակից է Մարաստանին, հարավում՝ Ասորեստանին, արևմուտքում՝ Փոքր Հայքին (Արմենիա Մինոր), իսկ հյուսիսում՝ Կոլխիսին (Աբխազիա), Իբերիային (Վիրք) և Ալբանիային (Աղվանք)։
Կլավդիոս Պտղոմեոս (2 դար)
Վերակազմությունը՝ Նիկոլաոս Գերմանիոսի 1482 թ․
7․ Ալեքսանդր Մակեդոնացու գրաված երկրները
Այս քարտեզն Ամստերդամում լատիներենով հրատարակված Ատլասի էջերից մեկն է։ Այն ներկայացնում է Ալեքսանդր Մակեդոնացու արշավանքը մինչև Հնդկաստան։ Քարտեզի վրա նշված է Մեծ Հայքը։
Ալեքսանդր Մակեդոնացու գրաված երկրները
Աբրահամ Օրթելիուս, 1595 թ․
Բրիտանական գրադարան, Լոնդոն
8․ «Սուրբ Երկիր» այլ կերպ՝ «Դրախտ» կամ «Եդեմի պարտեզ»
Քարտեզն ընգրկում է Միջերկրական ծովի և Պարսից ծոցի միջև ընկած շրջանը և ականավոր Եդեմը, որը գտնվում է Բաբել (Բաբելոն) քաղաքի մոտակայքում: Գեղեցիկ զարդարված վերնագիրը երկու կողմից շրջապատված է Եդեմի տեսարանների պատկերներով: Քարտեզն ինքնին, համատեղելով իրական և բիբլիական աշխարհագրությունը, հիանալի է ստեղծված: Այստեղ կգտնեք Նոդի Երկիրը, Եդեմը, Բաբելոնի աշտարակը և այլ կիսաառասպելական վայրեր: Այս քարտեզը կազմվել է Վիսշերի կողմից, որպես հինգ մասից բաղկացած քարտեզների շարքի մի մաս, նախատեսված Աբրահամ Վան Դեն Բրոքի 1657 թ. Աստվածաշնչում ընգրկելու համար: Սա քարտեզների այս կարևոր շարքի առաջին հրատարակությունն է, որը հիմք է հանդիսացել 18-րդ դարում հայտնված բազմաթիվ այլ աստվածաշնչյան քարտեզների։
«Սուրբ Երկիր» այլ կերպ՝ «Դրախտ» կամ «Եդեմի պարտեզ»
Նիկոլաուս Վիշերս, 1657 թ․
9․ Երկրային դրախտը
Այս քարտեզը պատրաստել է անգլիացի քարտեզագետ Էմանուել Բոուենը։ Այն ևս հիմնված է կրոնական հավատալիքների վրա։ Երկրային դրախտը՝ Եդեմը, ներկայացված է Հայաստանի տարածքում՝ Վան և Կապուտան լճերի միջև։ Այստեղ նշված են աստվածաշնչան դրախտից դուրս եկող չորս գետերը՝ Արաքսը (Գիհոն), Փիսոնը, Եփրատը և Տիգրիսը։ Քարտեզի կենտրոնական մասում Արարատ լեռն է։
Երկրային դրախտի քարտեզ
Էմանուել Բոուեն, 1780 թ․
10․ Աշխարհացոյց Հայաստանեայց ըստ հին և նոր աշխահագրաց
18-րդ դարում Վենետիկում լույս է տեսել Հայաստանի քարտեզը, որն ըստ քարտեզագետների և աշխարհագրագետների կարելի է համարել Շիրակացու “Աշխարհացույցի” բացակայող քարտեզին փոխարինողը:

Армению можно увидеть на древних картах мира и в учебниках истории. Иногда как независимое государство, иногда разделённое между соседними империями, но тем не менее имя Айастан-Армения всегда упоминалось в картах мира, начиная с древних греческих и римских карт и по сей день. В этой статье мы рассмотрим некоторые из древних карт, чтобы дать нашим читателям представление о том, какое положение занимала Армения на древних картах мира.
1. Вавилонская карта мира, 6 век до н.э.
Эта вавилонская карта мира датируется 6-м веком до нашей эры. В древних ассирийских и вавилонских источниках царство Арарат упоминается как Урарту. Именно это имя указано в самой старой карте мира. Из стран, упомянутых на этой карте, только Армения всё ещё существует. Все остальные исчезли с карты мира.
По словам картографа Рубена Галчяна эта карта показывает мир в виде круга, находящегося в «горьких водах», в которых есть 7 островов. В центре мира находится Вавилон, рядом с которым изображены Ассирия и Армения. В виде маленьких кругов изображено ещё 7 городов. Из гор Армении река Евфрат протекает через Вавилон и болота и достигает Персидского залива.
На задней стороне плитки есть текст, в котором описываются находящиеся в морях семь островов и живущие там необычные существа. Острова изображены в виде треугольников, большая часть которых повреждена и неразборчива
Вавилонская глиняная карта мира, 6 век до н.э.
Британский музей, Лондон
2. Геродот, 5 век до н.э.
Карта мира по Геродоту. Переиздание Чарльза Мюллера, опубликовано в атласе Смита. Армения занимает центральное место среди стран, которые существовали в то время.
Армения на древних картах мира – Геродот, 5 век до н.э.
Атлас Смита, Британский музей, Лондон, 1874 год
3. Эратосфен, 3-2 век до н.э.
Реконструированная карта мира немецкого картографа фон Шпрунера (1855 г.), на основании работ Эратосфена.
Армения на древних картах мира – Эратосфен, 3-2 век до н.э.
Личная коллекция Рубена Галчяна, теперь в Матенадаране
4. Страбон, 1 век до н.э.
Британский картограф Джон Мюррей, основываясь на “Географии” Страбона, реконструировал карту мира, одна из глав которой посвящена географии Армении.
Армения на древних картах мира – Страбон, 1 век до н.э.
Перечерчено Карлом Мюллером
5. Клавдий Птолемей, 2 век
Известный греческий географ и космолог Клавдий Птолемей был самым выдающимся картологом в древнем мире. Его самый важдый труд – это “География”, состоящая из 8 томов. В пятом томе этого труда есть текст об Армении.
Это карта мира, окружённая ветрами и разделённая на климатические зоны. За исключением Красного моря, все моря синие, а горы зелёные. Великая и Малая Армения расположены между Чёрным и Каспийским морями.
Армения на древних картах мира – Клавдий Птолемей, 2 век
Карта была разработана Мартином Вальдземюллером и выпущена Шоттом в 1513 году.
6. Клавдий Птолемей, 2 век
В центре карты белым цветом представлена Великая Армения (Armenia Maior), которая граничит с Мидией на востоке, Ассирией на юге, Малой Арменией (Armenia Minor) на западе, и Колхидой (Абхазия), Иберией (Вирк), Кавказской Албанией на севере.
Переиздано Николаем Германусом, 1428 г.
7. Страны, оккупированные Александром Македонским
Эта карта является одной из страниц Атласа, опубликованного на латыни в Амстердаме. Карта представляет вторжение Александра Македонского в Индию. На карте показана Великая Армения.
Страны, оккупированные Александром Македонским
Авраам Ортелий, 1595 г.
Британская библиотека, Лондон
8. Карта Святой Земли или “Земного Рая”
Карта охватывает территорию между Средиземным морем и Персидским заливом, а также выдающийся райский сад Эдем, расположенный недалеко от города Вавилон. Красиво украшенный заголовок окружён картинами сцен Эдема с обеих сторон. Сама карта потрясающе создана с сочетанием реальной и библейской географии. Здесь вы найдете Землю Нод, Райский Сад, Вавилонскую башню и другие полумифические места. Карта была составлена Висшером как часть серии из пяти карт, чтобы они были включены в Библию Авраама Ван ден Брока, написанную в 1657 году. Это первое издание этой важной серии карт, которая легла в основу многих других библейских карт, появившихся в 18 веке.
Армения на древних картах мира – Карта Святой Земли или “Земного Рая”
Николас Висшер, 1657 г.
9. Карта Наземного Рая
Эта карта была подготовлена английским картологом Эммануэлем Боуэном. Она также основана на религиозных верованиях. Наземный Рай Эдем расположен на территории Армении, между озёрами Ван и Капутан. Здесь показаны четыре реки, вытекающие из библейского рая: Аракс (Гихон), Фисон, Евфрат и Тигр. В центре карты находится гора Арарат.
Армения на древних картах мира – Карта Наземного Рая
Эммануэль Боуэн, 1780 г.
10. Карта Армении согласно прежним и нынешним географам
В 18-ом веке в Венеции на свет вышла карта Армении, которую, по мнению картологов и географов, можно рассматривать как замену отсутствующей карте в “Географии” (“Ашхарацуйц”) Ширакаци.