Indian Ambassador in Armenia
Հայաստանում Հնդկաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ն.Գ. Կիշան Դան Դեվալը մասնակցեց Armenian Geographic-ի կազմակերպած դեպի Աժդահակ արշավին: Սա շատ յուրահատուկ արշավ էր մեր պատմության մեջ, քանի որ առաջին անգամ արշավին մասնակցում էր 90 մարդ: Արշավը հաջողված էր, քանի որ բոլոր 90 մասնակիցները հասան Աժդահակի գագաթ և բարեհաջող իջան այնտեղից: Նրանց մեջ էր նաև Հնդկաստանի դեսպանը:
Ի՞նչ տպավորություններ ունեք այս արշավից, և արդյոք այն դժվա՞ր էր ձեզ համար:
Աժդահակի արշավը շատ հետաքրքիր էր, լեռները շատ յուրահատուկ գեղեցկություն ունեն: Շատ հիանալի է այսքան շատ հրաբուխներ տեսնել մոտակայքում: Լիճը հրաշալի է: Արշավն այնքան էլ դժվար չէ մարզված մարդկանց համար, այն միջին դժվարություն ունի:
Հնդկաստանի դեսպանը
Դուք սովո՞ր եք արշավելուն:
-Այո, վերջին տարիներին ես հաճախ եմ արշավում, բայց հիմնականում հեշտ արշավների եմ մասնակցում:
Սա առաջին անգա՞մն է, որ Armenian Geographic-ի հետ մասնակցում եք արշավի:
-Ոչ, սա երևի 10-րդ անգամն է:
Ձեզ դո՞ւր է գալիս ArmGeo-ի հետ արշավելը:
-Այո, ArmGeo-ի թիմն իրոք պրոֆեսիոնալ է: Տիգրանը (Armenian Geographic-ի ղեկավարը) միայն գիդ չէ, նա իրոք լավ աշխարհագրագետ է, շատ լավ գիտի տարածքը և լավ տիրապետում է աշխարհագրությանն ու քարտեզագրությանը:
Էլ որտե՞ղ եք արշավել Հայաստանում:
-Ես եղել եմ Արագածի երկու գագաթներին: Մյուս լեռների անունները չեմ հիշում, ինձ համար շատ դժվար է դրանք հիշելը:
Դուք սիրո՞ւմ եք այստեղի կյանքը:
-Այո, շատ հինալի երկիր է, մարդիկ շատ ընկերասեր են: Հայաստանն ու Հնդկաստանն ունեն բարեկամական և եղբայրական հարաբերություններ: Կարող եմ ասել, որ մեր հարաբերությունները յուրահատուկ են:

Посол Индии в Армении c нашими горными гидами
Чрезвычайный и полномочный посол Индии в Армении Е.П. господин Кишан Дан Деваль принял участие в походе к горе Аждаак, организованном Armenian Geographic. Это был особенный день в истории наших походов, так как впервые в походе участвовало 90 человек. Поход прошёл успешно, все участники достигли вершины горы и спустились с неё. Среди них был и посол Индии в Армении, который поделился с нами своими впечатлениями и признался, что для него этот поход был не таким сложным.
-Какие у Вас впечатления от восхождения? Вам было сложно?
-Восхождение на Аждаак было очень интересным. Горы обладают неповторимой красотой. Удивительно видеть столько вулканов вокруг. Озеро прекрасно. Поход не такой сложный, если ты в хорошей форме: уровень сложности средний.
Посол Индии в горах Армении
-Часто ли Вы участвуете в походах?
-Да, я увлекаюсь пешим туризмом уже несколько лет, но чаще участвую в более лёгких походах.
-Это Ваш первый поход с Armenian Geographic?
-Нет. Это, наверное, уже мой десятый поход.
-Вам нравится участвовать в походах с ними?
-Да, я бы сказал, что команда АрмГео – это настоящие профессионалы своего дела. Тигран (глава Armenian Geographic) не просто гид, а ещё и отличный географ, хорошо знающий местность, географию и топографию своей страны.
-Где ещё Вы были в Армении?
-Я был на двух вершинах горы Арагац. Я не могу вспомнить названия других гор, потому что мне сложно их запомнить.
-Вам нравится жить здесь?
-Да, Армения – замечательная страна с дружелюбными людьми. Армения и Индия связаны дружескими и братскими отношениями. Я бы сказал, что отношения между нашими странами особенные.